Odpovedá Milan Ficek, advokát z advokátskej kancelárie Ficek & Partners
Občiansky zákonník upravuje majetkové vzťahy fyzických a právnických osôb, majetkové vzťahy medzi týmito osobami a štátom, ako aj vzťahy, ktoré vyplývajú z práva na ochranu osôb, pokiaľ tieto občianskoprávne vzťahy neupravujú iné zákony. Podľa tohto zákona teda darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten na druhej strane dar alebo sľub prijíma. Ako teda presne postupovať, ak sa niekomu rozhodnete darovať časť svojho majetku? Na čo je potrebné si dávať pozor?
Darovacia zmluva ako každá iná ako dvojstranný, respektíve viacstranný právny úkon musí spĺňať zákonom stanovené náležitosti pre jej platnosť. Aby bola zmluva platná, vyžaduje sa predovšetkým, aby bola uzavretá slobodne, vážne, určite a zrozumiteľne, aby bola osoba predstavujúca zmluvnú stranu spôsobilá ju uzavrieť. V neposlednom rade sa pre jej platnosť vyžaduje, aby svojím obsahom alebo účelom neodporovala zákonu, aby ho neobchádzala a nepriečila sa dobrým mravom. Ak je predmetom darovacej zmluvy nehnuteľnosť, zákon pre jej platnosť vyžaduje dodržanie písomnej formy. Osobitosťou darovacej zmluvy je právo darcu domáhať sa vrátenia daru, ak by sa obdarovaný k nemu alebo členom jeho rodiny správal tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Dôsledkom uplatnenia tohto práva je zrušenie darovacej zmluvy. Pod pojmom „hrubé porušenie dobrých mravov“ sa rozumejú napríklad hrubé urážky, fyzické napadnutie, neposkytnutie potrebnej pomoci a podobne. Právo na zrušenie darovacej zmluvy je však osobným právom, ktoré smrťou darcu zaniká, v dôsledku čoho sa prípadní dedičia darcu už vrátenia daru domáhať nemôžu.
Často napríklad nehnuteľnosti vlastní viacero rodinných príslušníkov naraz. Môže jeden spoluvlastník napríklad domu darovať svoj podiel inému rodinnému príslušníkovi len na základe svojho rozhodnutia bez súhlasu toho druhého spoluvlastníka? V tomto prípade nejde o manželov
Blízkej osobe môže podielový spoluvlastník darovať svoj podiel na nehnuteľnosti bez toho, aby o tom vedeli ostatní spoluvlastníci, respektíve títo spoluvlastníci to nemôžu nijako napadnúť, keďže v prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe sa predkupné právo ostatných spoluvlastníkov neuplatňuje. Ak by to však bolo bezpodielové spoluvlastníctvo, ktoré sa týka manželov, tak by sa to nedalo tak urobiť.
Je možné napríklad darovať dom, ktorý niekto nadobudol ako dar napríklad pred dvoma alebo troma rokmi, niekomu inému? Ako je to v tomto prípade s lehotou piatich rokov, ktorá sa týka oslobodenia od dane z príjmov?
Zostáva vám 79% na dočítanie.