Ύστερα από 13 χρόνια ο Παναθηναϊκός είναι ξανά στον τελικό της Euroleague! Όντας κυρίαρχος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, επικράτησε άνετα με 73-57 της Φενέρμπαχτσε στην «Uber Arena» και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα παλέψει για το έβδομο αστέρι του κόντρα σε Ολυμπιακό η Ρεάλ Μαδρίτης.
Για τη Φενέρμπαχτσε που δεν κατάφερε να προηγηθεί ποτέ στο ματς, κορυφαίος ήταν ο Χέιζ-Ντέιβιτς με 14 πόντους ενώ ο Καλάθης πάλεψε με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού με «όπλο» την άμυνά του και τον Γκραντ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, προηγήθηκε με 12-0 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ για να συνεφέρει την ομάδα του η οποία επιστρέφοντας στο παρκέ «έτρεξε» ένα 4-0 (12-4, 6’) με δύο σερί καλάθια από Χέιζ-Ντέιβις. Με Λεσόρ και Σλούκα να αναλαμβάνουν δράση όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν μία καλή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13, 10’).
Η Φενέρ μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 7-0 μείωσε γρήγορα σε 24-20 (13’), αλλά τότε βγήκαν μπροστά οι Ναν και Σλούκας που έφεραν το σκορ στο 29-20 (14’). Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίποντο για το 32-26 (16’) ανοίγοντας λογαριασμό, Γκραντ και Γκριγκόνις διατηρούσαν μία διαφορά για τον Παναθηναϊκό, με τους Τούρκους να μειώνουν τελικά στο ημίχρονο σε 38-36 με πρωταγωνιστή τον Χέιζ-Ντέιβις.
Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε φορτσάτος καθώς με ένα επιμέρους 7-2 βρέθηκε στο 45-38 (22’). Ο –συγκλονιστικός σε όλο το ματς – Καλάθης ωστόσο με πέντε σερί πόντους του έφερε και πάλι τη Φενέρ στο σουτ (45-43, 23’). Με βολές από Γκραντ και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (51-45, 26’), αλλά Σέστινα και Ντόρσεϊ έφεραν για πρώτη φορά τη Φενέρ στον πόντο (51-50, 27’). Μέχρι το τέλος της περιόδου η ομάδα του Σάρας δεν έβαλε πόντο και με σερί 5-0 από Λεσόρ, Καλαϊτζάκη οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με 56-50.
Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφιο τη διαφορά (60-50, 32’) ενώ η Φενέρ έδειχνε να τα έχει χαμένα από την άμυνα και την ενέργεια των «πράσινων». Με γκολ-φάουλ του Ναν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +13 (65-52, 36’) και πλέον ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε γυρισμός για τους Τούρκους. Ο Αμερικανός με τρίποντο στο 1’34» υπέγραψε τον πράσινο θρίαμβο και διαμόρφωσε το τελικό 73-57 που έδωσε πανηγυρικά την πρόκριση στην ομάδα του η οποία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό.
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).
Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2)