Průměrná částka, kterou loni měsíčně Češi zaplatili za odebírání podcastů, stoupla meziročně o pět procent na 148 korun. Průměrná délka jedné podcastové epizody se prodloužila o pět minut na čtyřicet jedna minut.
Jeden uživatel měsíčně v průměru zhlédne či poslechne 777 minut audiovizuálního obsahu, tedy bezmála dvanáct hodin.
Vyplývá to z údajů podcastové platformy Forendors. Rozdělení peněz mezi tvůrce a nejrůznější platformy a aplikace nespecifikovala.
V Česku je podle autora projektu České podcasty Dana Tržila okolo sedmi tisíc podcastů, z toho těch aktivních, které mají alespoň jednu novou epizodu v letošním roce, je přibližně sedmnáct set.
Většina Čechů, kteří si předplácí podcasty, je věrna jednomu tvůrci. Přibližně devadesát čtyři procent za obsah platících Čechů odebírá jeden podcast, okolo pěti procent si pak předplácí dva podcasty.
Nejvíce obsah konzumují v květnu, říjnu a listopadu, nejméně se naopak podcasty poslouchají kvůli vánočním svátkům v prosinci.
„Trh s placeným obsahem stále ještě nenarazil na svůj strop a dále roste. Každý měsíc se počet předplatitelů stabilně zvyšuje,“ uvedla spoluzakladatelka platformy Forendors Denisa Hrubešová.
Průměrný uživatel si podle Hrubešové jednoho tvůrce předplácí v průměru 303 dnů, tedy přibližně deset měsíců. Podcasty jsou mírně oblíbenější u žen, které mají mezi uživateli podíl padesát tři procent.
Podle loňského průzkumu poslouchá alespoň jednou týdně podcasty více než pětina české internetové populace.
Nejobvyklejším prostředím k poslechu podcastu je mezi českými posluchači domov, a to při relaxování nebo před spaním. Nejobvyklejší je poslech podcastů přes mobilní aplikace, které využívá padesát osm procent uživatelů.