Turecko sa krátko pred kľúčovými prezidentskými a parlamentnými voľbami umiestnilo na posledných priečkach indexu slobody tlače, ktorý dnes zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc. Skončilo dokonca za Ruskom či Venezuelou. Podľa RSF súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa vo voľbách uchádza o tretí mandát, stupňuje svoje útoky na novinárov. Podľa opozície dostáva navyše súčasná hlava štátu neprimeraný priestor v štátnych médiách, za ktoré je podľa RSF možné označiť zhruba 90 percent hráčov na tureckej mediálnej scéne.
V hodnotení skončilo Turecko až na 165. mieste zo 180 hodnotených krajín a v porovnaní s podobnou správou zverejnenou v roku 2022 si pohoršilo o 16 priečok. Tento rok tak skončilo aj za krajinami, ako sú Rusko, Bielorusko či Venezuela.
Podľa RSF turecké úrady používajú všetky dostupné prostriedky, aby podkopali a sťažili prácu kritických a nezávislých novinárov. Erdogan zvýšil svoje útoky na novinárov, aby odvrátil pozornosť od zhoršujúcej sa ekonomickej situácie v Turecku, napísala organizácia RSF. Podľa nej kroky, ako sú takmer úplná cenzúra na internete, bezdôvodné žaloby proti kritickým médiám či zneužívanie justičného systému, Erdoganovi umožnili obnoviť popularitu.
Zhruba 90 percent médií v Turecku je pod štátnou kontrolou. Nezávislé médiá sú navyše obmedzené tým, že nedostávajú vôbec alebo len v obmedzenej miere zákazky na inzerciu od verejných subjektov. Často čelia tiež vysokým pokutám aj za zanedbateľné prehrešky.
Zástupcovia opozície v rade štátnej tureckej televízie a rozhlasu TRT uviedli, že v apríli Erdogan dostal vo vysielaní priestor s celkovou dĺžkou 32 hodín. Jeho hlavný protivník a opozičný kandidát na prezidenta Kemal Kiliçdaroglu sa musel uspokojiť so zhruba polhodinou.
S kritikou opozície súhlasil pred časom v rozhovore s agentúrou AFP tiež šéf pozorovateľskej misie Rady Európy a nemecký sociálnodemokratický poslanec Frank Schwabe. Nadchádzajúce hlasovanie sa podľa neho uskutoční vo veľmi ťažkých podmienkach. Napriek nevýhode, ktorej čelí opozícia, je však podľa neho výsledok hlasovania 14. mája stále otvorený.