Evropska komisija (EK) je za Bosnu i Hercegovinu, uslovno preporučila status kandidata za punopravno članstvo u Evropskoj uniji (EU). Ova preporuka je uslovna, jer Komisija očekuje ispunjavanje osam određenih uslova.
"Davanje statusa kandidata je ponuda Evrope za BiH. Ovo radimo za narod BiH. Ali to takođe dolazi sa velikim očekivanjima. Na eliti je da to pretvori u stvarnost", poručio je komesar za proširenje Oliver Varhelji (Oliver Varhelyi).
Evropski komesar je naglasio da se nakon oktobarskih izbora očekuje brzo formiranje institucija kako bi se mogle fokusirati na ove uslove. On je najavio mogućnost da Savet EU odluči o kandidatskom statusu za BiH na samitu u decembru.
Osam uslova
Komisija je preporučila da Vijeće EU da Bosni i Hercegovini status kandidata ali da se podrazumeva da se preduzimu sledeći koraci:
usvojiti prioritetno izmene integrisani amandmane u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom veću
usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savetu i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine
doneti zakona o sprečavanju sukoba interesa
preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala
odlučno unaprediti rad na obezbeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbeđivanju funkcionisanja sistema azila
obezbediti zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja
garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima pretnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima
obezbediti rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU
Uslovi su uglavnom vezani za 14 prioriteta koje je Evropska komisija predstavila 2019. godine, u mišljenju o spremnosti BiH da postane zemlja kandidat.
Osvrćući se na 14 prioriteta, Varhelji je podvukao da su nepromenjeni i nisu predmet pregovora. Ovi prioriteti, kako je naveo, ostaju ključni za otvaranje pristupnih pregovora između BIH i EU.
Sve o 14 za BiH teško ostvarivih EU kriterija
Te godine je Evropska komisija samo izašla sa prioritetima koje BiH treba da ispuni kako bi otpočela proces pristupnih pregovora i nije izašla sa eksplicitnom preporukom za status kandidata.
Uslovna kandidatura uz negativan izveštaj
Evropski komesar Varhelji u sredu 12. oktobra objavljuje paket proširenja zajedno sa individualnim godišnjim izveštajima za svaku državu pojedinačno, u koje je Radio Slobodna Evropa dan pre imao uvid i objavio.
BiH ove godine ima relativno negativan izveštaj Evropske komisije. Evropska komisija zaključuje da u ključnim poljima BiH nije učinila nikakav napredak. Loša ocena u godišnjem izveštaju je razlog zašto su, kako se saznaje, neki komesari bili protiv da se preporuči status kandidata za BiH.
U slučaju BiH donedavno nije bilo govora da se preporuči status kandidata.
Preporuka EK da se Ukrajini dodeli status kandidata ali da se podrazumeva da će zemlja naknadno ispuniti neophodne uslove, a potom i dodela ovog statusa za Ukrajinu, pokrenulo je pitanje BiH kao zemlji čiji je kandidatski status povezan sa prethodnim ispunjavanjem kriterijuma.
Na samitu koji je održan 23. juna ove godine, države članice su pozvale Evropsku komisiju da izradi novi izveštaj o reformskom procesu u Bosni i Hercegovini, nakon čega bi EU bila spremna da razmotri mogućnost dodeljivanja statusa kandidata.
Lideri EU ocenili da je posle rata u Ukrajini proširenje u prvom planu
"EU je spremna da BiH dodeli status zemlje kandidata i u tom cilju poziva (Evropsku) Komisiju da bez odlaganja izvesti Savet EU o implementaciji 14 ključnih prioriteta navedenih u njenom mišljenju sa posebnom pažnjom na one koji predstavljaju značajan skup reformi kako bi se Evropski savet vratio da odlučuje o ovom pitanju", stoji u usvojenim zaključcima šefova država i vlada EU na junskom samitu.
Nakon preporuke EK, status kandidata za jednu zemlju razmatraju i odobravaju države članice EU, na nivou šefova država i vlada.