Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, ktorá je dlhodobou kritičkou Číny a obhajkyňou ľudských práv, sa dnes na Taiwane stretne taktiež s ľudskoprávnymi aktivistami. Tieto kroky podľa agentúry Reuters zrejme ďalej zhoršia už tak napäté vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom.
Pelosiová sa má stretnúť s hongkongským kníhkupcom Lamom Wing-keem, ktorý v roku 2019 ušiel na Taiwan, bývalým demonštrantom na námestí Nebeského pokoja a jediným taiwanským aktivistom, ktorého Čína nedávno prepustila, povedali agentúre Reuters ľudia oboznámení s plánmi americkej političky.
Lam bol jedným z piatich vlastníkov a prevádzkovateľov kníhkupectva Causeway Bay Books, ktoré v Hongkongu predávalo knihy a časopisy popisujúce život a škandály najvyšších čínskych predstaviteľov.
V roku 2015 bol spoločne s niekoľkými ďalšími ľuďmi zadržaný a prevezený do pevninskej Číny. Kníhkupectvo bolo po zadržaní prevádzkovateľov zatvorené a z hongkongského literárneho trhu pod nátlakom Pekingu zmizli politické texty kritické k Číne.
Lam dúfa, že by Pelosiová mohla pomôcť Hongkongčanom, ktorí sa boja vrátiť do svojho mesta kvôli obavám, že budú prenasledovaní políciou na základe zákona o štátnej bezpečnosti.
"Chcem hovoriť o tom, či existuje možnosť, aby americká vláda pomohla tým, ktorí sa už nemôžu vrátiť do Hongkongu a z rôznych dôvodov nemôžu získať platné doklady na Taiwane odcestovať do Spojených štátov," povedal Lam agentúre Reuters.
Taiwan, ktorý sa nachádza len necelé dve hodiny letu od Hongkongu, sa stal v posledných rokoch obľúbenou destináciou pre desiatky demokratických aktivistov z bývalej britskej kolónie, ktorí sa v roku 2019 zapojili do protivládnych demonštrácií a neskôr z mesta museli utiecť pred čínskou odplatou.
Vláda taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen oficiálne podporuje prodemokratické hnutie v Hongkongu a v roku 2020 otvorila úrad, ktorý spracováva žiadosti Hongkongčanov, ktorí sa chcú presťahovať na Taiwan.
82-ročná Pelosiová už skôr nahnevala Peking svojou kritikou potláčania prodemokratických protestov na pekinskom námestí Nebeského pokoja v roku 1989 a zaobchádzania s čínskou moslimskou etnickou skupinou Ujgurov.
Iba dva roky po tom čo čínske jednotky začali potláčať protesty na námestí Nebeského pokoja, v roku 1991, Pelosiová miesto navštívila a rozprestrela tam čierny transparent, na ktorom bolo venovanie: "tým, ktorí položili životy za demokraciu v Číne".
Peking vníma oficiálne návštevy vysokopostavených zahraničných predstaviteľov na Taiwane, ktorý Peking vyhlasuje za svoj, ako prejav podpory nezávislosti ostrova.
Čína terajšiu návštevu Pelosiovej odsúdila a reagovala na ňu zvýšenou vojenskou aktivitou a tiež si predvolala amerického veľvyslanca v Pekingu.
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen odmieta čínske nároky na zvrchovanosť a tvrdí, že Taiwan je už nezávislou krajinou, ktorá sa oficiálne nazýva Čínska republika.