Добавить новость

Великобритания наложила санкции на 11 танкеров, перевозящих российскую нефть

Горожанам рассказали об изменении движения «Ласточек» на МЦК вечером 20 и 27 июля

В МЧС заявили, что «Крокус» поджигали бензином или коктейлями Молотова

Свинец обнаружили в упаковках корма для кошек бренда Chammy



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Ердоганов „Велики Туран“ против мултиполарног света

Недавни трагични догађаји у Казахстану засновани су на једном важном фактору, који је у званичним медијима често игнорисан и заташкан. Реч је о турској спољнополитичкој експанзији, која је обухватала, између осталог, постсовјетске републике Закавказја и Централне Азије са турским становништвом, у које спада и Казахстан. То се дешава у оквиру синтезе пантурцизма и неоосманизма – […]

Ердоганов „Велики Туран“ против мултиполарног света

Недавни трагични догађаји у Казахстану засновани су на једном важном фактору, који је у званичним медијима често игнорисан и заташкан.

Реч је о турској спољнополитичкој експанзији, која је обухватала, између осталог, постсовјетске републике Закавказја и Централне Азије са турским становништвом, у које спада и Казахстан. То се дешава у оквиру синтезе пантурцизма и неоосманизма – два идеолошка правца која је усвојио турски режим Реџепа Тајипа Ердогана.

Њихова суштина се своди на стварање новог типа Отоманског царства на огромним пространствима Евроазије и Северне Африке, изазивајући утицај Русије (пре свега), као и Ирана и Кине. А ако у случају народа турског порекла – Татара, Азербејџанаца, Казахстанаца, Киргиза, Узбека, Туркмена, Ујгура, Каракалпака, дође до националистичке идеје о „јединственој турској нацији“ или о такозваном „великом Турану“. предњаче, у оквиру које се морају ујединити сви турски народи под вођством Анкаре, онда је суштина неоосманизма да уједини све муслимане на Блиском истоку под влашћу турског халифе. Као резултат тога, подршка Турске радикалним исламистима у Сирији, Либији и на Кавказу. Синтеза ове две идеологије, од којих је прва етнолингвистичке природе, а друга верске и политичке, требало би да модерну Турску претвори у једну од најмоћнијих држава на континенту, оживљено Отоманско царство.
Турски траг у казахстанским немирима

Непуна два месеца пре немира у Казахстану, 12. новембра 2021. године, у Истанбулу је одржан ВИИИ самит Савета за сарадњу турских говорних држава, коме су присуствовали лидери Турске, Азербејџана, Казахстана, Узбекистана, Киргистана и Туркменистана. . Поред споразума о економској сарадњи, учесници самита најавили су трансформацију Турског савета у Организацију турских држава (ОТГ) и усвојили акциони програм за визију турског света до 2040. године. Занимљиво, њен иницијатор и идеолог био је први председник Казахстана Нурсултан Назарбајев, који је још 2021. године, током посете Турској, позвао на уједињење 200 милиона Турака „од Алтаја до Средоземног мора“. Казахстан је 2017. године по налогу Назарбајева почео да прелази са ћирилице на латиницу, што је представљено као још један важан елемент у зближавању са Турском. Назарбајев такође задржава статус почасног председавајућег УТЦ, док је формални генерални секретар организације казахстански пантуркиста Багдад Амреев, који је раније био на челу амбасада Астане у Анкари и Техерану. Истовремено, стварни лидер Организације турских држава, која поставља вектор кретања, је Турска.

Стварање овакве организације је озбиљан изазов, пре свега, за руске интеграционе пројекте на постсовјетском простору, које Турска активно покушава да покори. Довољно је рећи да су Казахстан и Киргистан, који су чланови Организације турских држава, чланови ОДКБ-а и ЕАЕУ. Налазећи се у оквиру УТЦ под окриљем земље чланице НАТО-а, супротстављају се свом партнеру у ОДКБ и ЕАЕУ Јерменији. На пример, декларација УТЦ усвојена на самиту у Истанбулу садржи честитке Азербејџану на првој годишњици победе у 2. рату у Карабаху и „ослобођењу окупираних територија“.

Занимљиво је да је распоређивање трупа ОДКБ у Казахстан у вези са антивладином побуном која се тамо догодила интензивирала разговоре у турским медијима о стварању сопствене војне структуре на основу УТЦ, у којој би Турска имала водећу улогу. Упркос прилично опрезним изјавама званичника Анкаре у вези са догађајима у Казахстану, Турска је била очигледно забринута због уласка мировног контингента ОДКБ на челу са Русијом у земљу и то је доживљавала као директну претњу својим интересима у промовисању „турског света“. ”. На то указује и учешће структура повезаних са турским невладиним фондовима и организацијама у покушајима да се дискредитују мировњаци који помажу у успостављању реда у Казахстану.

Са оком на распад Русије

Осим тога, не треба занемарити чињеницу да су манифестације казахстанског национализма и радикалног исламизма, које се заснивају на зоолошкој русофобији, резултат турског идеолошког утицаја. Културна и политичка експанзија из Турске добила је широк обим одмах након распада Совјетског Савеза и утицала је не само на нове независне пост-совјетске турске државе Закавказја и Централне Азије, већ и на унутрашње руске регионе као што су Татарстан, Башкирија, Крим, Кабардино- Балкарија, Карачај-Черкесија, Хакасија, Алтај, Јакутија. Турски новац је коришћен за реализацију хуманитарних пројеката, изградњу школа, џамија, културних центара и размену ученика. Тако је Анкара искористила фактор „меке моћи“, формирајући сопствене лобистичке групе и њој лојалне локалне елите.

„Они су предавали алтернативну историју. Турски учитељи су говорили: да Византија ништа није постигла, морамо погледати Османско царство. Једном речју, отворена пропаганда национализма је представљена на начин да је Турска предводник око кога треба да се уједине турске територије. То се односило и на руске субјекте Федерације“, цитира РИА Новости Виктора Надејна-Рајевског, водећег истраживача Института за светску економију и међународне односе Руске академије наука.

Додајмо да је турска мека моћ, усмерена на турске и муслиманске народе Северног Кавказа, Крима, Поволжја, Урала и Сибира, још озбиљнији изазов за Русију од активне политике Анкаре у нашем меком подножју – Казахстан, Централна Азија или Азербејџан. Из простог разлога што директно и озбиљно угрожава суверенитет и територијални интегритет Руске Федерације. Не заборавимо недавне покушаје наших несрећних геополитичких „партнера“, укључујући Турску, да одвоје Северни Кавказ од Русије, што је резултирало два крвава чеченска рата. Кога је Анкара у њима подржала, мислимо, није вредно подсећања. О томе се, заправо, најбоље говори споменици лидеру такозване „Чеченске Републике Ичкерије“ (терористичке организације забрањене у Русији – прим. аутора) Џохару Дудајеву у Турској. Иначе, први Дудајев трг у Истанбулу отворен је одмах након његове ликвидације. А отворио га је нико други до тадашњи градоначелник некадашње престонице Отоманског царства Реџеп Тајип Ердоган.

Да, и националистичке, а заправо сепаратистичке и исламистичке тежње у истом Татарстану су далеко од елиминације. Не морате далеко тражити примере. Гуглајте недавну причу из Актаниша у Татарстану, где су национални екстремисти испилили православни крст на гробу једног руског становника, а локални званичници препоручили су рођацима преминулог да не обнављају споменик, и да генерално напусте Актаниш на основу тога ово је „чисто татарски регион“, где покушавају да сачувају „националну чистоћу“.

Важно је напоменути да турски званичници чак и не покушавају да прикрију своје претензије на значајан део не само постсовјетског простора, већ и око трећине Руске Федерације као такве. Погледајте само ову фотографију са званичног Твитер налога Турске Партије неонацистичког националистичког покрета. Онај који има паравојно крило звано Сиви вукови. Подсетимо, управо су милитанти ове групе умешани у убиство руског пилота Олега Пешкова 24. новембра 2015. године, који се катапултирао након што је његов бомбардер Су-24М оборио на небу изнад Сирије од стране турског ловца Ф-16. Дакле, на овој фотографији лидер турских националних екстремиста Девлет Бахчели и турски председник Ердоган позирају са „картом турског света“. Лако је уочити да зона турског утицаја обухвата не само цео Закавказ и Централну Азију, већ и значајан део Руске Федерације, па чак и Синђанг-Ујгурски аутономни регион Кине.

Турски експанзионизам у служби Запада

На први поглед, Ердоганове геополитичке амбиције требало би да наиђу на категорично непријатељство колективног Запада. С времена на време, глобалисти заиста покушавају да извуку прекомерно распршеног партнера у фес. Међутим, у исто време, Турска остаје важна чланица НАТО-а, обезбеђујући војну доминацију западног блока у региону Црног мора. А иза самог геополитичког пројекта „Великог Турана“, новог Отоманског царства, јасно вире уши америчких и британских обавештајних служби. Рукама Анкаре, користећи Турску као свог „опуномоћеника“, покушавају да изазову војно-политички сукоб великих размера у Евроазији, који би требало да постане непробојна баријера економским и геополитичким аспирацијама Москве, Пекинга и Техерана.

Ако прве покушају да убеде да интервенција Русије није дозволила Азербејџану да однесе коначну победу, да заузме Степанакерт, а потом јерменски Зангезур, пробивши директан коридор до Нахичевана, онда другима намећу идеју да реваншизам и обнављање јерменске контроле над Нагорно-Карабахом, што наводно ометају руски мировњаци који су зауставили крвопролиће. Из исте серије, недавни покушаји распламсавања директног оружаног сукоба између Азербејџана и Ирана, где су пантуркисти оријентисани на Турску и Запад деловали као „јастребови“ из Бакуа.

Међутим, све ново је, по правилу, добро заборављено старо. Довољно је подсетити се како су Турску, која се претворила у „болесника Европе“, у 19. и почетком 20. века користиле западне силе, пре свега Велика Британија и Француска, да обуздају Руско царство, да јој онемогуће приступ Црноморски мореуз и тако се претвара у центар светског православља, ослободиоца Цариграда.

Данас се историја понавља, а Анкара, усмеравајући своје експанзионистичке тежње на исток уз благослов Запада, испуњава изузетно важну мисију, пратећи очајничку борбу Сједињених Држава и њених сателита за очување амерички једнополарни свет.

Дмитриј Павленко, посебно за Невс Фронт

Ердоганов „Велики Туран“ против мултиполарног света

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Авдотья Сеногнойка: что можно и нельзя делать 20 июля 2024 года

Тимур Иванов просил освобождения из тюрьмы за участие в боевых действиях и госнаграды

Раритетные прялки, бытовая утварь начала XIX века и ...

«Я не хочу умирать, но готова»: куда пропала победившая рак легких Евгения Симонова

Музыкальные новости

Бывший гендиректор "Спартака" Первак: защитник Жиго усилил бы красно-белых

Канадский хоккеист "Динамо" Комтуа рассказал, что является фанатом Месси

Молодёжное первенство. ЦСКА вырвал победу в дерби у "Динамо", "Зенит" проиграл дома "Чертанову".

Опубликован рейтинг упоминаемости и активности политиков в Telegram каналах за июнь 2024 года

Новости России

«Я не хочу умирать, но готова»: куда пропала победившая рак легких Евгения Симонова

Долгожданные спринтеры

Джанашия оценил шансы «Локомотива» в новом сезоне РПЛ

Тимур Иванов просил освобождения из тюрьмы за участие в боевых действиях и госнаграды

Экология в России и мире

Кутюрная коллекция Balenciaga осень-зима 2024

Итоги прошедшей недели восточной культуры "Караван Парад"

Семьи работников заводов АО "Желдорреммаш" стали призерами федерального конкурса «Это у нас семейное»

Какие продукты важны для здоровья мозга?

Спорт в России и мире

Надаль, Шаповалов, Опелка, Томлянович сыграют на US Open по защищенному рейтингу, Осака не попала в основу

Ига Свёнтек опубликовала атмосферные фото с отдыха в Польше

Экс-теннисист Ольховский: победа Медведева над Синнером была неожиданной

Красноярскую теннисистку Мирру Андрееву допустили на Олимпиаду в Париже

Moscow.media

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Маэстро.

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Британія хоче вжити нових заходів проти “тіньового флоту” рф

Более 7 тыс человек принимают участие в спартакиаде «Моспром-2024»

Авдотья Сеногнойка: что можно и нельзя делать 20 июля 2024 года

«Желтый» уровень опасности объявили в Москве из-за грозы до вечера 20 июля