«Барабаните на войната» помагат на НАТО да увеличи своята мощ и да гарантира, че САЩ ще продължат да изсипват милиарди долари в страни, които не са в състояние да поддържат собствената си сигурност. Западът непрекъснато раздува заплахата от Русия и по този начин създава опасност от започване на пълномащабна война, пише The American Conservative.
Превод от The American Conservative, САЩ:
Според съобщението, публикуван наскоро в германския вестник Der Spiegel, върховният главнокомандващ на НАТО за Европа Тод Уолтърс е предложил разполагането на допълнителни войски на НАТО в България и Румъния в отговор на концентрацията на около 100 хиляди руски военнослужещи.
И въпреки че в статията не е даден цитат от изявлението на Уолтърс, изданието заяви, че разполага с информация, че на среща с представители на военното ръководство на страните-членки и съюзническите държави Уолтърс се е застъпил за засилване на присъствието на алианса на източния фланг на НАТО.
Създаването на военни съоръжения на НАТО в двете балкански държави, които се присъединиха към алианса през 2004 г., ефективно би увеличило обхвата на програмата на НАТО за «разширено предно присъствие» (EFP), която разположи войски на НАТО по границите на Русия, а именно в балтийските държави и в източната част от Полша.
Не е изненадващо, че висшето ръководство на НАТО е за по-нататъшно увеличаване на военното присъствие в отговор на руската демонстрация на сила близо до границите на Украйна. Това е сигурен начин алиансът да запази своята значимост, а за Уолтърс и други това е сигурен начин да запазят позициите си. Да не говорим за свързаните с тях сила, власт и влияние.
Ръководството на алианса отказа да коментира статията в Der Spiegel.
Въпреки това генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза в петък, че алиансът „постоянно ще оценява необходимостта от по-нататъшно коригиране на нашата позиция, нашето присъствие, включително в югоизточната част на региона, тъй като трябва да сме сигурни, че винаги можем да защитим съюзниците от всякакви заплаха.»
След срещата на върха на НАТО във Варшава през 2016 г. алиансът реши да увеличи присъствието си в Естония, Латвия, Литва и Полша, всяка от които граничи с Русия (Полша и Литва граничат с руската Калининградска област). EFP истински стартира през 2017 г., когато четири подразделения с размер на батальон бяха разположени в тези страни на ротационен принцип, състоящи се от военен персонал от различни държави-членки. Тези действия, според уебсайта на НАТО, трябва да „демонстрират силата на трансатлантическото единство и да изяснят, че атака срещу една държава-членка ще се възприема като атака срещу целия Алианс“, в съответствие с ангажиментите на членовете на НАТО, посочени в чл. 5.
Сега, когато алиансът не може значително да се разшири на изток в Европа, с изключение на предлагането на пълноправно членство на Украйна (съответният процес вече е започнал), той фокусира дейността си върху увеличаване на вече установеното си присъствие близо до границите на Русия.
НАТО вече провежда операции в Румъния като част от мисията Tailored Forward Presence, подобна на EFP, която се стреми да укрепи югоизточния фланг на НАТО чрез осигуряване на гъвкаво военно присъствие, което може да реагира сравнително бързо в случай на криза. Бригада на многонационалните сухопътни сили е разположена в румънския град Крайова.
Многонационалните сили провеждат съвместно обучение за изпълнение на определените им мисии по програмата Tailored Forward Presence, в допълнение към операциите по сдържане.
Структурите и обектите на НАТО, разположени в Румъния, включват Разузнавателния център на НАТО в град Орадя, щаба на многонационалната дивизия «Югоизток» в Букурещ и системата за противоракетна отбрана Aegis Ashore в авиобаза Девеселу.
В България има само един известен голям обект на НАТО. В българската столица София алиансът е разположил малък щаб на звената за интеграция на силите на НАТО (NIFU), който се използва за обучение на войски и служи като база за войските за бързо разгръщане.
Президентът Джо Байдън непрекъснато се опитва да разсее опасенията, че Съединените щати и техните съюзници от НАТО стремително се приближават към война с Русия, ако тя предприеме допълнителни действия срещу Украйна. Въпреки това уверенията на президента редовно се отхвърлят от членове на собствената му администрация в Държавния департамент, да не говорим за военните лидери на Съединените щати и НАТО, които продължават да изразяват безразсъдно войнствените си външнополитически възгледи на висок глас.
Наскоро написах друга публикация в блога в отговор на статията, написана за Bloomberg от бившия върховен главнокомандващ на НАТО за Европа Джеймс Ставридис. В нея той твърди, че американските войски трябва да се намесят в ескалиращите граждански вълнения в Етиопия, които са изложени на риск да прераснат в пълномащабна гражданска война. С мнението на Ставридис има много проблеми, като основният е, че той никога не уточнява на коя страна да застанат САЩ в този конфликт.
Очевидно сегашното ръководство на НАТО не се различава много от предишното.
Още веднъж, „биенето на барабаните на войната“ помага на НАТО да увеличи своята мощ и гарантира, че Съединените щати ще продължат да хвърлят милиарди долари в нарастващата тълпа от онези, които не могат да осигурят собствената си сигурност и постоянно раздуват заплахата от Русия, като по този начин създават опасност от пълномащабна война.
Източник: https://www.theamericanconservative.com/state-of-the-union/of-course-nato-wants-to-escalate-with-russia/
Петя Паликрушева, превод и редакция за News Front
The American Conservative: Защо НАТО изостря отношенията с Русия