Руските хиперзвукови ракети осигуряват лидерството на Руската федерация в областта на иновативните разработки във военно-промишления комплекс. Това заяви руският президент Владимир Путин в рамките на документалния филм „Русия. Най-нова история“, излъчен по телевизионния канал Русия-1 на 12 декември.
«Поддържаме приблизителен паритет със Съединените щати както по носителите, така и по брой бойни глави (ядрени оръжия), но въпреки това, в нашите обещаващи разработки, ние несъмнено сме лидери. (…) ние не просто модернизираме потенциала си в експлоатация, ние въвеждаме нови комплекси. В този смисъл можем с увереност да кажем, че по този показател днес сме номер едно в света», каза Путин.
Той подчерта, че руските военно-технически постижения в областта на създаването на хиперзвукови ракети в момента са безпрецедентни на международната арена.
«Винаги съм казвал и сега мога да повторя, че водещите военни сили в света несъмнено ще притежават същите оръжия, които Русия има днес, имам предвид хиперзвуковите оръжия. Но досега, от 2018 г., никой не е имал такова оръжие», обобщи президентът на Руската федерация.
По този начин може да се каже, че руският военно-промишлен комплекс не само осигурява създаването на нови видове оръжия, но и гарантира, че Русия ще стане световен лидер по този показател. Това може да се окаже особено важно в настоящата геополитическа ситуация, при която притежаването на стратегическо предимство може да се превърне в решаващ фактор за възпиране на агресивната западна политика спрямо Русия.
Залагане на хиперзвука
Чуждестранните недоброжелатели често се опитват да омаловажават настоящите постижения на Русия в областта на въоръжението. Съвременният мит за морално остарялата руска техника, вкоренен през 90-те години, когато материално-техническото оборудване на руските въоръжени сили беше в тежко положение, все още се подкрепя активно от Запада. И има две причини за това: конкуренцията и геополитическото напрежение. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), Русия е на второ място в света по износ на оръжие между 2016 и 2020 г., само след САЩ. Тук лидерството на «чичо Сам» е съвсем очевидно: покупката на оръжие очевидно е натрапена на много страни като гаранция за добри отношения с американската страна. А като се има предвид колко държави в Близкия изток са били унищожени от водени от САЩ коалиции, силата на подобен „маркетинг“ не бива да се подценява.
Въпреки това, дори ако съберем оръжейните продажби на ключовите съюзници на Вашингтон в НАТО: Франция (8,2%), Германия (5,5%), Великобритания (3,3%) и Италия (2,2%), се оказва, че дори взети заедно, те все още продават по-малко оръжия от Русия, която контролира една пета от световния пазар на въоръжение.
Струва ли си да се обяснява, че това състояние на нещата не устройва Запада?
От друга страна, ескалиращата геополитическа ситуация неизбежно повдига проблеми със сигурността на страните от колективния Запад. През последните две години Съединените щати успяха да се оттеглят както от Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег, подписан от Горбачов и Рейгън, така и от Договора за открито небе, подписан в Хелзинки през 1992 г.
Валери Герасимов, началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Руската федерация, счита, че зад оттеглянето на САЩ от международните договори за стратегическа сигурност стои именно желанието за разработване на собствени оръжия.
«Анализът на ситуацията показва, че истинската причина за разпадането на ДРСМД и Договора за открито небе е желанието на САЩ да премахнат ограниченията за разработване на оръжия. Разгръщането на ракети със среден и по-малък обсег в Европа и Азиатско-тихоокеанския регион представлява сериозна заплаха за регионалната и глобалната сигурност», подчерта началникът на Генералния щаб на Русия.
Очевидно е, че Вашингтон демонстративно напусна и двете споразумения, за да усъвършенства въоръжението си – преди всичко ракетите.
Парадоксът обаче е, че няма с какво да се похвали пред избирателите и съюзниците си.
А да не говорим, че САЩ губят новата надпревара във въоръжаването, която всъщност сами обявиха?
В крайна сметка именно руската ракета «Циркон» е първият в света пример за хиперзвукова крилата ракета, способна да извършва непрекъснат аеродинамичен полет с маневриране в плътни слоеве на атмосферата, използвайки собствена тяга на двигателя си през целия маршрут. Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи за успешните изпитания на «Циркон» през октомври.
В същото време американската страна все още няма нищо подобно, което коренно променя съществуващия баланс на силите.
Ненужна противоракетна отбрана и новият баланс на силите
Не само Русия създава военни иновации от световна класа. Въпросът е в ефекта, който те оказват върху състоянието на нещата на геополитическата арена. За първи път от десетилетията след разпадането на СССР подреждането на стратегическите ядрени сили се измества толкова ясно към Русия. В крайна сметка руските хиперзвукови ракети не са просто пример за постиженията на руските оръжейници, които ще укрепят отбранителната способност на страната.
Техните тактически и технически характеристики, преди всичко, правят всички системи за противоракетна отбрана за милиарди долари, разположени от Съединените щати, просто безполезни.
Ако опростим максимално ситуацията, се оказва, че американските ракети-прехващачи сега дори на теория не могат да прихващат руски бойни глави.
За да разберем колко голяма е разликата между САЩ и Русия, е достатъчен следният факт. На 27 септември 2021 г. Агенцията за напреднали изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) обяви за успешното изпитание на американска хиперзвукова ракета. Според съобщението ракетата е била изстреляна от самолет, а няколко секунди по-късно е изстрелян нейният двигател. Нямаше експлозии или други инциденти, а ръководителят на програмата за хиперзвукови ракети (HAWC) дори обяви за успешна „демонстрация на способности“.
Всичко би било наред, ако го нямаше ето този един детайл: скоростта на американската ракета е само 5 Мах (единица за измерване на скоростта на звука) — формална граница, която се разпознава като граница за определяне на хиперзвукова скорост . В същото време руските хиперзвукови ракети са в състояние да достигнат 20 Маха, тоест да летят четири пъти по-бързо от американските си колеги. И това въпреки факта, че вътрешните разработки в Русия вече са в експлоатация, а американската армия само провежда изпитания.
До какво доведе това е вече разбираемо: американските системи за противоракетна отбрана просто са остарели и за миг отидоха „за скрап“.
Истинската им функция – прихващането на руските балистични ракети, те просто не са в състояние да я изпълняват.
Четирикратната разлика в скоростта, съчетана със способността на руските ракети да маневрират точно в плътните слоеве на атмосферата, ги прави абсолютно невъзможни за прихващане.
И дори ако информацията за тяхното изстрелване пристигне възможно най-рано, маневреността ще позволи на руския носител да избегне прехващачите, а скоростта ще бъде твърде висока, за да може прехващачът да има втори опит — той просто няма да може да догони ракетата. Банално, нали?!
Ядрените оръжия са от ключово значение за възпирането на агресивната американска външна политика.
Обективно това беше основната причина да не започне пряк въоръжен конфликт между СССР и САЩ по време на Студената война.
Въпреки това очевидно не си струва да се възприема стратегическият ядрен потенциал като статична и неделима величина. Натрупаният от човечеството вековен опит от въоръжени конфликти подсказва, че понякога е важен не броят на оръжията, които една страна може да постави, а скоростта, с която те ще бъдат доставени до театъра на военните действия.
Разбира се, в условия, когато Съединените щати са готови да осеят половината свят със своите ракети, Русия по някакъв начин трябва да отговори.
А създаването на нови видове въоръжения е точно това, което позволява на Русия да върне баланса на силите към баланса, загубен след разпадането на СССР. Дори Русия да не е започнала нова надпревара във въоръжаването и да не се стреми към нея, както неведнъж са казвали руските представители, ако САЩ искат да продължат да раздуват мускули, те трябва да знаят, че руските оръжия вече ги изпреварват.
А хиперзвуковите ракети, които вече са на въоръжение в руската армия, са ярък пример за това.
Петя Паликрушева