23 września przed Sejmem odbył się protest przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. „Mam prawo być ich głosem”, „Stop okrutnym eksperymentom”, „Postęp w nauce – tak, tortury – nie”, mówili aktywiści. Od 2015 r. zgody na doświadczenia na zwierzętach są wydawane m.in. przez Krajową Komisję Etyczną, zawsze z nadzorem organizacji prozwierzęcych. Dzięki temu nieraz udało się uniknąć niepotrzebnego cierpienia zwierząt – np. gdy zaproponowano przeprowadzanie testów soków owocowo-warzywnych na zwierzętach, które skutkowałyby ich uśmierceniem, mimo że przepisy w ogóle nie wymagają wykonywania podobnych testów przed wprowadzeniem soków do obrotu. Teraz jednak, na mocy nowej ustawy zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, kontrola tego typu pomysłów nie będzie możliwa.
Jak tłumaczą różne organizacje prozwierzęce (m.in. Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej „Lex Nova”) z ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych natychmiast trzeba usunąć art. 38a i art. 40. „Wprowadzenie artykułu 38a spowoduje utajnienie prac Krajowej Komisji Etycznej i Lokalnych Komisji Etycznych, udzielającej zgodę na prowadzenie eksperymentów na zwierzętach. Zmiana art. 40 tej ustawy uniemożliwi udział organizacji społecznych w postępowaniach administracyjnych Krajowej Komisji Etycznej i lokalnych Komisji Etycznych. Powyższe zmiany w praktyce uniemożliwią nam – działaczkom i działaczom na rzecz zwierząt – dostęp do informacji i sprawowanie nadzoru społecznego”, tłumaczy Stowarzyszenie Empatia i niezrzeszeni aktywiści V-Gun dla zwierząt w liście posłów i posłanek. Mimo ich sprzeciwu 14 września Sejm w pierwszym czytaniu przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie.
Protestujący jednak nie składają broni i zapowiadają kolejne protesty. „Mamy trzecią dekadę XXI wieku. Czas skończyć z brutalnymi praktykami dziejącymi się za zamkniętymi drzwiami laboratoriów. Będziemy walczyć o odejście od wiwisekcji. Będziemy walczyć o alternatywne metody prowadzenia badań. Będziemy walczyć o wszystkie zwierzęta. Zwierzęta czują ból – tak jak ty”, napisali organizatorzy wydarzenia „Protest przeciwko art. 38a i 40 do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt laboratoryjnych” na Facebooku.
fot. Krzysztof Żuczkowski
Post NIE dla utajnionych eksperymentach na zwierzętach pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.