Добавить новость

Глава Ступина обсудил здравоохранение в рамках еженедельного здравчаса

Более 1,2 млн заявлений онлайн-заявлений на госрегистрацию поступило в Росреестр за семь месяцев

Музей Победы открыл экспозицию на Сахалине

Эксперт Колпакова рассказала, как можно сэкономить при покупке кухни



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Затворена врата Унеска коче лобирање Приштине

Одлука Унесковог Комитета за светску баштину да манастири Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и црква Богородица Љевишка задржавају статус културних добара у опасности може да значи да ће врата врата ове организације дуго остати затворена за такозвано Косово, које годинама покушава да постане пуноправни члан ове важне организације. Истовремено, у приштинској јавности дигла се прашина због вести да је десет земаља спремно да повуче признање ове квазидржаве уколико привремене косовске институције отворено крену у процес лобирања. Реч је о, како је „Политика” известила, врло чврстим гаранцијама које су ове земље дале Београду, а претпоставка је да се ради о земљама из Африке и Азије.

Да ли ове вести могу да значе да приштинска власт, која је имала огромну подршку моћних западних земаља, посустаје у дипломатској борби са Београдом? Да ли ће се албански политичари након ове одлуке усудити да поново поднесу захтев за пријем у Унеско?

Угледни дипломата Зоран Миливојевић истиче да одлука Унесковог Комитета за светску баштину показује да је позиција Србије у овој организацији и даље стабилна и чврста, што је веома значајно, имајући у виду да косовска страна најављује и спрема нове покушаје пријема. Миливојевић подсећа да је Унеско организација Уједињених нација, па ова одлука може да значи да нема неких озбиљнијих промена када су у питању покушаји приштинске власти да потврде државност такозваног Косова. „Позиција око потврде косовске ’државности’ значајно је ослабила у односу на неки претходни период. Она може да се потврди само у УН, баш због тога је Унесков став веома важан за нашу земљу”, сматра Миливојевић.

Професор др Дарко Танасковић каже за „Политику” да врата Унеска за „Косово” за сада остају затворена и нема изгледа да се ускоро отворе. Ипак, како додаје, пријем неке државе, а поготово овакве проблематичне „псеудодржаве”, у специјализовану агенцију УН за образовање, науку и културу – политичко је, а не стручно питање. Ту су разни обрти конјунктуре могући. „Одлука комитета односи се на конкретно питање, стручно је утемељена и образложена. Она указује на то да у организацији постоји чврсто уверење да нема никаквих нових елемената на основу којих би било оправдано преиспитивати статус четири споменика угроженог српског културног и духовног наслеђа на КиМ. Посредно, ово упућује и на игнорисање неоснованих апела из Приштине”, објашњава наш саговорник, некадашњи амбасадор при Унеску.

Када је реч о културном наслеђу, Зоран Миливојевић додаје да Унесков став показује да аргументи приштинске власти и њихове стратегије немају подршку, а да су српски аргументи неспорни. „Ова одлука одражава ставове више држава и администрације Унеска и ослања се на шири консензус, што значи да иза ње стоји већина чланица ове организације. Она је резултат политичког става, што је за нас веома важно”, каже Миливојевић и додаје да је очигледно да се политичке околности нису значајније промениле у корист Приштине.

С друге стране, Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност сматра да последња вест из Унеска носи двојаку поруку. Пре свега да је међународна заједница и те како свесна угрожености српске културне баштине на Космету и да то није никаква измишљотина, као што приштинска власт тврди. Друга порука је, како каже, упућена директно премијеру привремених приштинских институција Албину Куртију и његовим партнерима у вршењу власти на Космету. Реч је о својеврсном притиску како би се албанска страна натерала да се коначно укључи у преговарачки процес. „Овим потезом Албанцима се шаље порука да стрпљење Запада има границе”, сматра Граовац.

Када је у питању чланство тзв. Косова у Унеску, наш саговорник сматра да ће одлука комитета утицати на земље које су биле или су још увек колебљиве по том питању. Тим државама је, како сматра наш саговорник, на овај начин сугерисано да су захтеви албанске стране потпуно неутемељени и да им не би требало изаћи у сусрет.

Иначе, средњовековни споменици на Косову и Метохији уписани су на Унескову листу светске баштине у опасности 2006. године на иницијативу Србије и обухватају манастир Дечане, Грачаницу, Пећку патријаршију и цркву Богородица Љевишка. Држава Србија, како су објаснили из Министарства културе и информисања, редовно обавештава Унеско о њиховом стању конзервације. За учлањење Косова у Унеско приштински званичници агитују од 2009. године, а са најактивнијим лобирањем почело се 2014. Ипак, у новембру 2015, за само три гласа – Косово није примљено у ову организацију. Тада су гласале укупно 122 земље, 92 су гласале за, а 50 је било против.

У одлуци Унесковог Комитета за светску баштину, која је објављена прошле недеље, набројане су претње због којих се четири српска манастира и даље налазе на листи угрожене баштине. То су нејасан правни статус и законодавна заштита, изостанак спровођења плана управљања, тешкоће приликом надгледања објеката због политичке нестабилности и постконфликтне ситуације, као и незадовољавајуће стање конзервације и одржавања. Истиче се и да је пожељна пуна и стална заштита објеката, као и стабилно политичко окружење. Тражи се и план рестаурације и конзервације и имплементација плана управљања.

Дарко Танасковић сматра да је одлука Комитета за светску баштину Унеска очекивана, без обзира на то што су у последње време приштински званичници подигли прашину у домаћој и међународној јавности низом пропагандних потеза и обраћања одређеном броју држава захтевима да се промени однос према српском културном наслеђу на КиМ и да се њима поклони поверење у погледу спремности да, у складу са највишим стандардима, брину о целокупном „заједничком културном наслеђу државе Косово”. Танасковић додаје да је одлука угледне невладине организације „Европа ностра” да Високе Дечане стави на листу седам најугроженијих културних добара у Европи наговестила какав би могао да буде закључак Комитета за светску баштину. „Наравно, из Приштине су озлојеђено оспорили основаност ове одлуке”, прокоментарисао је наш саговорник.

У тексту резолуције о стању заштићености „Средњовековних споменика на Косову (Србија)” стоји квалификација о „комплексној регионалној безбедносној нестабилности” и закључује се да ова културна добра треба да остану на списку светске баштине у опасности. Танасковић објашњава да је извештај Центра за светско наслеђе, на основу којег се комитет опредељивао, заснован на подацима и оценама из редовног и додатног извештаја (2020. и 2021. година) које је му је доставила Србија посредством своје делегације при Унеску. „Одлука комитета донета је једногласно, а ваља напоменути да је од 21 државе чланице овог тела бар десет оних које су признале самопроглашену независност ’Косова’, што јасно говори о томе са колико се поверења и озбиљности прихватају свечане изјаве косовских званичника о њиховој спремности да брину о целини културног наслеђа на територији коју сматрају својом државом”, додаје наш саговорник.

Јелена Попадић/Политика

Затворена врата Унеска коче лобирање Приштине

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Пожар на парковке в Подмосковье полностью потушен

Активы на сотни миллионов рублей нашли у арестованного главы департамента МЭР

Занятия в Школе осознанного родительства в Истре начнутся 10 сентября

Стало известно, как получить доплату к пенсии в 20 тысяч рублей в Подмосковье

Музыкальные новости

Сергей Безруков хотел бы посетить Арзамас

Делегация ГУАП посетила научно-технологический центр и заводы ПАО «КАМАЗ»

Бакальчук заявил о приостановке строительства складов Wildberries в России и СНГ

Court locks in Bungie's $4.4 million win against Destiny 2 cheat maker, refuses request for a new trial

Новости России

Более тысячи мероприятий пройдут в Москве в День города

Путин и Собянин открыли крупнейший в мире центр кинопроизводства

Занятия в Школе осознанного родительства в Истре начнутся 10 сентября

Физкультурный фестиваль в честь 685-летия города прошел в Серпухове

Экология в России и мире

Выставка «Я ты мы другое» в музее-квартире И.Д. Сытина

Гастроэнтеролог Садыков объяснил, для чего нужна бесшлаковая диета

Музыка объединяющая народы

Proenza Schouler, коллекция весна-лето 2025

Спорт в России и мире

Теннисистка Петрова: допинг-скандал не сказался на игре Синнера с Медведевым

Арина Соболенко квалифицировалась на Итоговый турнир WTA

Дрэйпер отдал 36 геймов на пути в полуфинал US Open. За последние 40 лет только Лендл и Джокович проигрывали меньше

Даниил Медведев не смог пробиться в полуфинал Открытого чемпионата США по теннису

Moscow.media

Стартовал монтаж центральной секции пролета путепровода в подмосковном Красногорске

Путь

Заигрывание с Турцией ослабляет позиции России в Закавказье и на Ближнем Востоке

Ремонт участков двух региональных дорог на Ямале выполнен более чем наполовину











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Типичный сценарий: У мира будет всего 20 минут в случае начала ядерной катастрофы

Капсулу времени заложили в основание новой поликлиники в Мытищах

Медведев: американские санкции против России сохранятся до распада США

Сборная России отказалась от переноса матча с командой Таиланда