Myslíte si, že kreditka je jen fintou, jak si „zaháčkovat“ klienty, kteří mají hluboko do kapsy? Omyl. I když máte dostatečné finanční rezervy, rozhodně není na škodu nosit takovou kartu v peněžence a občas s ní i zaplatit. Nemusíte hradit nesmyslné roční poplatky a dokonce ani úrok. Pokud jste to tedy nepřehnali například při oslavě narozenin a nepozvali celou hospodu na výlet do Vegas…
Kreditka je specifický úvěrový produkt, který umí být užitečný a přinést majiteli spoustu výhod, je ale třeba rozumět tomu, jak funguje. Podívejte se na nejčastější mýty, které jsou s těmito kartami spojené.
Kreditku byste si měli vždy vybírat tak, aby vám přinesla co nejvíc výhod. A u prémiových karet jich rozhodně není málo: S ČSOB prémiovou kartou můžete získat třeba nadstandardní cestovní pojištění pro celou rodinu, které zahrnuje kromě pojištění storna letenek a zájezdů také krytí léčebných výloh až do 100 milionů korun. S kartami, jako je Mastercard World Elite, máte při cestování zároveň vstup do VIP letištních salonků a můžete si snadno půjčit auto nebo rezervovat hotel, a to i se slevou.
Bonusy se netýkají jen cestování – můžete využívat zdarma například online služby platformy uLékaře.cz a díky statusu prémiového klienta získáte osobního asistenta na telefonu nebo osobního bankéře, který se vám postará o vaše finanční portfolio.
Jestli trpíte nesnesitelným pokušením utratit všechny peníze, které máte k dispozici, může to být pravda. Ale pro lidi bez podobných patologických nutkání je to skutečně jen mýtus. Na kreditce totiž vůbec nemusí být vysoký úrok, musíte si jen dobře vybrat. Například ČSOB u své prémiové karty poskytuje bezúročné období na splacení vybrané částky až 55 dnů, a to i na výběry z bankomatů. Po této lhůtě je úroková sazba 7,9 % p.a.
Nejvíc se každopádně kreditka vyplatí těm, kteří ji umí správně používat, při nákupu využijí benefity, které jsou s ní spojené – například extra slevy u vybraných obchodníků nebo pojištění a prodlouženou záruku na pořízené zboží – a pak včas svoje nákupy zase splatí. Takové nákupy vás nestojí nic navíc a peníze od banky jste si půjčili zadarmo, zatímco ty vaše jsou v bezpečí uložené.
Ani to není pravda. Nejjednodušší cesta je požádat o kreditní kartu banku, kde máte účet a která zná vaši finanční historii. Pak většinou stačí pár kliknutí nebo telefonát. Vedení karty může být úplně zdarma. Například právě ČSOB poskytuje prémiovou kartu i s balíčkem výhod zadarmo všem svým klientům, kteří si na účet posílají alespoň 50 tisíc měsíčně nebo si nechávají u banky spravovat úspory přes 1,5 milionu korun, případně mají hypotéku a úvěry ve výši alespoň 3 miliony. Ostatní zájemci za prémiové služby platí 900 korun měsíčně.
Každý, kdo u banky požádá o jakýkoli úvěrový produkt, je zapsán v Bankovním registru klientských informací, který umožňuje bankám prověřit žadatele podle Zákona o spotřebitelském úvěru. Databáze shromažďuje údaje o sjednaných úvěrech, žádostech o hypotéku a také o kreditních kartách a kontokorentu. Záznam tam zůstává 4 roky po splacení. Neznamená to ale nutně negativní hodnocení. Naopak, pokud splácíte včas a v plné výši, budete mít v registru pozitivní záznam, který vypovídá o vaší důvěryhodnosti, a tudíž je jen ve váš prospěch, například při žádosti o úvěr či hypotéku. Pokud banka vidí, že jste bezproblémový dlužník, ráda vám půjčí a mnohdy i za výhodnějších podmínek.
Problém může nastat ve chvíli, kdy nehradíte splátky nebo se budete pravidelně opožďovat. Ani chroničtí sklerotici se ale nemusí každý měsíc stresovat a dávat si upomínky do kalendáře – například u prémiové karty ČSOB jde automaticky nastavit, aby byla příslušná vyčerpaná částka vždy včas uhrazena z účtu.
Pozor, debetní a kreditní karta jsou dvě zcela odlišné věci. Využíváním prémiové kreditní karty chráníte své peníze, zatímco využíváte peněz banky a čerpáte zmíněné výhody. Navíc díky kreditce můžete hradit své nákupy po částech. Můžete si zvolit výši částky, kterou chcete uhradit hned a zbytek doplatit později ve splátkách. Počítejte ale s tím, že vám v takovém případě budou účtovány úroky.
Rozhodně můžete. Kreditní karta je jedním nejvhodnějších nástrojů na online placení, zvlášť, pokud si nejste jistí věrohodností prodejce či portálu. Platíte penězi banky, zatímco vaše jsou v bezpečí uložené, banka se také postará o to, aby nebyly zneužity a pomůže vyřešit problémy jako je nedodání objednaného zboží či reklamace. V e-shopech tak získáváte mnohem více výhod než s klasickou debetní kartou, a to nejen poměrně vysoké slevy. Při placení funguje stejně, jako běžná karta, ale na rozdíl od ní jste chráněni například také delší zárukou na zboží. „Díky aplikaci ČSOB Smart Klíč platby kartou na internetu potvrdíte jednoduše otiskem prstu, krátkým PINem nebo pomocí Face ID. Kromě toho u každé platby posuzujeme i míru její rizikovosti, a tak u některých, například pravidelných plateb, nebudeme potvrzení ani vyžadovat,“ popisuje ředitel segmentu ČSOB Premium Miroslav Zetek.
The post Tahle karta není pro chudé. Mýty o kreditkách, kterým byste měli přestat věřit appeared first on Forbes.