Osmasedmdesátiletý pan Bílek 40 let pracoval jako horský záchranář, dobře si tedy uvědomuje důležitost očkování. "Chci být očkován. Čekám na vakcínu u našeho obvodního lékaře, protože v něj mám důvěru,“ tvrdí Bílek.
Seniorů jako pan Bílek jsou tisíce. Jenže praktičtí lékaři neví, kdy pro ně vakcíny budou mít. Přitom ve velkokapacitních centrech celý proces trvá pouze pár dní. "Snažím se klienty přesvědčovat, aby se přehlašovali do center,“ řekl obvodní lékař Jaroslav Šikola.
V Česku žije téměř 1,5 milionu lidí ve věku nad 70 let. Asi 80 % z nich se už zaregistrovalo a většina má za sebou alespoň první dávku. Jenže zbylých 300 tisíc se neregistrovalo a jejich naočkování je v nedohlednu.
"Můžou to být lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat. Mohou to být lidé, kterým se nepodařilo zaregistrovat z nějakého technického důvodu,“ myslí si epidemiolog Roman Prymula.
Podle lékařů řada lidí kvůli stáří anebo zdravotnímu stavu není schopná se na očkování dostat po vlastní ose. "Znovu budu trvat na tom, abychom zavedli mobilní očkovací týmy, aby chodili domů k lidem, kteří jsou nemocní,“ nechal se slyšet premiér Andrej Babiš (ANO).
Ukončené očkování má v Česku přes milion lidí. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se už brzy otevře registrace pro lidi nad 16 let. Do konce léta by prý mohla být naočkována většina Čechů.