Wyniki badań Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) z Kolonii przedstawia Deutsche Welle.
Portal przekazuje, że w miejscach, w których nie ma tłoku, noszenie maseczki na zewnątrz nie jest zalecane.
Wskazuje natomiast, że maseczki FFP2 mogą być pomocne w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach.
DW przywołuje także słowa Gerharda Scheucha, doradcy Europejskiej Agencji Leków (EMA), który uważa że „jogging, bieganie, wędrówki, spacery” bez maseczek są absolutnie bezpieczne.
Badania wykazują także, że długie noszenie maseczki FFP2 może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.
Istnieje bowiem „ryzyko powstania tzw. mostu infekcyjnego pomiędzy użytkownikiem a otoczeniem. Nawet w przypadku modeli FFP, jeśli materiał maski jest wilgotny” – pisze DW, cytując Instytut Matematyki Przemysłowej Frauenhofera (ITWM) w Kaiserslautern.
Warto podkreślić, że niemieckie badania dotyczą masek FFP2, a więc zdaniem wielu znacznie skuteczniejszych od bawełnianych i chirurgicznych maseczek, które nosi zdecydowana większość. FFP2 są od kilku tygodni rekomendowane jako najlepsze, więc skoro nawet one są zbędne na zewnątrz, to jaki jest cel noszenia zwykłych maseczek?
O tym, że maseczki, szczególnie na otwartej przestrzeni, są niepotrzebne od miesięcy podkreśla wielu ekspertów medycznych. Ostatnio na łamach RMF FM potwierdził to także prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, członek Rady Medycznej, który jest jednym z kilkunastu doradców premiera Morawieckiego w kwestii obostrzeń, restrykcji, nakazów i zakazów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rządowy ekspert o najnowszym badaniu: „Noszenie masek na dworze jest bez sensu”
Na słowa prof. Parczewskiego niemal od razu zareagował rząd. Minister Adam Niedzielski na Twitterze zakomunikował, że maski zostają. Szerzej do tematu odniósł się premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gdańsku.
Szokująca wypowiedź Morawieckiego. „Pan Premier jest zwykłym foliarzem”
Artykuł Naukowcy: maski na zewnątrz zbędne, a ich zbyt długie noszenie może być szkodliwe. Niemieckie badania obudzą Morawieckiego? pochodzi z serwisu NCZAS.COM.