Jak poinformowała hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias, w poniedziałek przed południem do poszczególnych regionów kraju wyruszyły pierwsze konwoje szczepionki AstraZeneca. Przypomniała, że zostały one dostarczone do Hiszpanii w sobotę.
“W pierwszej dostawie otrzymaliśmy łącznie 196,8 tys. dawek szczepionek tego producenta” – sprecyzowała Darias.
Dystrybucja szczepionek AstraZeneca będzie w Hiszpanii ograniczona limitami wiekowymi i zawodowymi. Szczepionki otrzymają osoby w wieku 18-55 lat. Na początku będą to pracownicy służby zdrowia.
Kierownictwo resortu zdrowia szacuje, że łącznie do końca lutego do Hiszpanii trafi ponad 1,8 mln dawek szczepionki AstraZeneca. W tym samym czasie służby odbiorą też 2,2 mln dawek od firm Pfizer i Moderna.
W poniedziałek odbiór pierwszego ładunku szczepionek AstraZeneca potwierdziły również władze Portugalii. Sprecyzowały, że konwoje ze szczepionkami do wieczora trafią do kilku dystryktów kraju.
Także portugalski resort zdrowia przewiduje ograniczenia w szczepieniu preparatem AstraZeneca. Szczepionki, według planów ministerstwa, otrzymają osoby poniżej 65. roku życia, głównie pracownicy służby zdrowia i urzędnicy państwowi.
Portugalskie ministerstwo zdrowia stwierdziło, że szczepionka AstraZeneca powinna być stosowana u osób poniżej 65 roku życia. Pojawiły się bowiem zastrzeżenia co do skuteczności preparatu u starszych pacjentów.
Pierwsza partia szczepionek AstraZeneca przybyła do Portugalii w niedzielę w liczbie 42 300 dawek. Tamtejszy resort zdrowia twierdzi, że do tej zgromadziło prawie 390 000 dawek szczepionki Pfizer/BioNTech i 19 200 dawek Moderny.
„Również Niemcy, Francja, Austria i Norwegia oświadczyły, że będą podawać preparat tylko osobom poniżej 65 roku życia, przy czym Polska ograniczy limit do osób poniżej 60. roku życia, a Hiszpania i Włochy do 55. roku życia” – przypomina Reuters.
Naukowcy z Uniwersytetu Witwatersrand i Uniwersytetu Oksfordzkiego po przeprowadzeniu analizy podali, że szczepionka AstraZeneca zapewnia minimalną ochronę przed łagodną lub umiarkowaną infekcją odmiany południowoafrykańskiej wśród młodych ludzi.
„Badanie to potwierdza, że koronawirus pandemiczny znajdzie sposoby na dalsze rozprzestrzenianie się w zaszczepionych populacjach” – powiedział Andrew Pollard, z Oksfordu.
„Jednak biorąc pod uwagę obiecujące wyniki z innych badań w Republice Południowej Afryki z wykorzystaniem podobnego wektora wirusowego, szczepionki mogą nadal zmniejszać straty w systemach opieki zdrowotnej, zapobiegając ciężkiemu przebiegowi” – dodał.
Jeśli szczepionki nie będą działać tak skutecznie, jak się spodziewano, przeciwko nowym wariantom, świat może stanąć w obliczu znacznie dłuższej i droższej walki z wirusem, niż wcześniej sądzono” – podaje Reuters.
Szczepionka AstraZeneca była wielką nadzieją dla Afryki, ponieważ jest tania i łatwiejsza w przechowywaniu i transporcie niż jej odpowiednik Pfizera. Zaniżona skuteczność preparatu jest ciosem dla tego kraju.
Tak zwany wariant południowoafrykański, znany naukowcom jako 20I/501Y.V2 lub B.1.351, dominuje w Afryce Południowej i krąży w 41 krajach na całym świecie.
Źródła: Reuters.com, PAP
Artykuł AstraZeneca nie dla osób starszych. Preparat nie działa też na nowy wariant wirusa z RPA pochodzi z serwisu NCZAS.COM.