Rata tinerilor care nu învață și nici nu lucrează , așa-numiți NEET („Not in Education, Employment, or Training”) în rândul tinerilor de 15–29 ani este foarte înaltă în R. Moldova (circa 27%), atât în raport cu țările vecine, România (20,9%) și Ucraina ( 18,7%) , cât și cu alte țări din regiune, a declarat Roman Banari, secretar general al CNTM, citat de IPN.
„Statisticile arată că, în țările UE, în care rata NEET nu depășește media pe regiune (14,8%), se estimează o pierdere de circa 1,2% din PIB, iar în țările cu o rată NEET ce depășește 20% , pierderile sunt de peste 2% din PIB”, a subliniat responsabilul de la CNTM.
Unul din motive, arată un studiu CNTM este că acești tineri nu pot să însușească o profesie, deoarece unele servicii de calificare profesională sunt la distanță mare de domiciliul persoanelor respective. Totodată, unii tineri nu pot să studieze o meserie pentru că au acasă copii minori și nu au cu cine să îi lase pe câteva săptămâni, perioadă cât au loc cursurile de calificare profesională.