A Szövetségi Betétbiztosítási Vállalat (FDIC) által közölt adatok szerint a felügyelete alá tartozó 5066 amerikai bank és takarékpénztár összesen 18,8 milliárd dollár nettó nyereséget ért el a második negyedévben, 70 százalékkal, 43,7 milliárd dollárral kevesebbet, mint egy évvel korábban. A csökkenés a koronavírus-járvány által okozott bizonytalan, a céltartalékok növelésére kényszerítő gazdasági feltételek számlájára írható.
A pénzintézetek likviditása és tőkeellátottsága mindazonáltal ezzel együtt is elég erős maradt ahhoz a második negyedév végén, hogy teljesítse a hitelkérelmeket és bármilyen jövőbeni veszteséget el tudjon nyelni – mutatott rá Jelena McWilliam, az FDIC elnöke. A bankok kevesebb mint fele, 47,1 százaléka számolt be nyereségének növekedéséről vagy stagnálásról, 47,5 százalék csökkenést jelentett, és 5,4 százalékuk volt veszteséges.
A gazdasági aktivitás és a fogyasztási kiadások csökkenése, az alacsony kamatkörnyezet és a gazdaság pályáját övező bizonytalanságok egyvelege a céltartalékolás erős emeléséhez és a nettó kamatrések csökkenéséhez vezetett. A pénzintézetek 49,1 milliárd dollárról 61,9 milliárd dollárra emelték a nemteljesítő hitelekre félretett tartalékokat.
A nettó kamatrés rekord mélységbe – 58 bázisponttal, 2,81 százalékra – esett vissza, a nettó kamatbevételek pedig éves összevetésben 5,4 százalékkal, 7,6 milliárd dollárral csökkentek. Április-júniusban már a harmadik egymást követő negyedévben csökkentek a nettó kamatbevételek.
A problémásnak ítélt bankok száma a március végi 54-ről 52-re csökkent, ami eggyel több a tavaly június végi 51-nél. A második negyedévben 1 bank ment csődbe, 1 újat hoztak létre, 47 pedig összeolvadt másikkal.
Az FDIC betétbiztosítási alapja a második negyedév alatt 1,4 milliárd dollárral 114,7 milliárd dollárra, rekordszintre kúszott fel.
Forrás: MTI