Україна та Єврорада скоординували спільні кроки для розв‘язання проблеми експорту української агропродукції
9 травня під час спільної робочої поїздки ознайомилися з поточною ситуацією діяльності порту Одеси. Очільник українського уряду наголосив, що у світі вже зараз відчувають наслідки розв‘язаної росією війни для глобальної продовольчої безпеки, адже з 24 лютого судноплавство в Чорному морі зупинено.
"Деякі кораблі були вимушені зайти в порти із зовнішніх рейдів через обстріли, пошкодження, загибель членів екіпажу. Зараз у морських портах України заблоковано майже 70 суден, у тому числі 10 - в Одеському порту. Переважна кількість кораблів - балкери та судна для перевезення генеральних вантажів", - сказав Шмигаль.
За словами прем‘єра, частину запасів вдалося вивезти автотранспортом і залізницею, інші ж - стоять під обстрілами або захоплені російськими військовими. Глава уряду наголосив, що Україна втрачає 170 млн доларів щодня через заблоковані порти, а експортні можливості нашої країни впали більш ніж на половину.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель наголосив, що Одеса відіграє ключову роль у забезпеченні продовольчої безпеки країн усього світу.
"Саме зараз в Одесі заблоковано мільйони тонн харчових товарів. А це потенційно означає драматичну ситуацію для багатьох країн світу. Особливо це стосується країн, що розвиваються. І всю відповідальність за цю ситуацію несе росія", - сказав Шарль Мішель.
Президент Європейської Ради запевнив, що ЄС зробить усе можливе зі свого боку, щоб розв‘язати проблему продовольчої катастрофи у світі.
Як повідомляла "Агро Перспектива", тим часом РФ продовжує красти українське зерно - втрати аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі кораблі, які йдуть із зерном з Севастополя, перевозять крадене українське зерно, повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
"На нашу думку, практично всі кораблі, які йдуть із зерном з Севастополя, - це кораблі з краденим українським зерном. Адже немає ніякого розумного логістичного підходу, щоб переміщувати зерно з континентальної частини росії і вантажити через Севастополь, якщо це можна робити ближче, через російські порти", - сказав Сольський.
Детальніше в АГРО+Зерно.
З питань надання інформації на регулярній основі звертайтеся: client@agroperspectiva.com або +380 67 5964652 (Viber, Telegram).
Середні закупівельні ціни на зернові
За словами Сольського, координують вивіз краденого українського зерна вище керівництво армії та спецслужб країни-агресора.
"Це великий бізнес, який курують люди вищого рівня: працівники спецслужб країни-агресора, військові і різноманітні аферисти, яким такий бізнес по життю підходить", - сказав Сольський. І додав, що мова не може йти про зерно, вирощене на території тимчасово окупованого Криму.
"Крим, навіть коли ми його контролювали, стандартно вже завозив зерно з інших регіонів. Враховуючи, що вони в останні декілька років фактично його не вирощували, через відсутність, зокрема, поливу, тим більше в них є потреба в зерні для внутрішнього споживання. Крім того, вони налагоджують канали завантаження кораблів через Севастополь", - сказав Сольський.
За словами міністра, наразі вже є розуміння, які локальні трейдери та учасники російського ринку цим займаються. Відповідна інформація передається у правоохоронні органи. Прокуратура всі факти реєструє. МЗС України працює над тим, щоб за допомогою наших західних партнерів це зерно було оперативно арештоване та конфісковане.
За словами Сольського, з тимчасово окупованих територій країни окупанти вже відправили в напрямку Криму орієнтовно 400-500 тис. тонн зернових. Сольський зазначив, що є кілька джерел надходження інформації про крадіжки, зокрема заяви безпосередньо фермерів, дані ОВА.
Як повідомляла "Агро Перспектива", після 24 лютого 2022 (повномасштабного вторгнення РФ) та блокування роботи чорноморських портів питання вивозу зерна залишається найбільшою проблемою.
За словами Сольського, на поточний момент відомство разом з Мінтрансом та МЗС спільно з бізнесом опрацьовують всі можливі варіанти налагодження альтернативних шляхів вивозу зернових.
Сольський зазначив, що на запланованій на кінець поточного тижня зустрічі з представниками Німеччини теж буде піднімати питання логістики зернових.
"Якихось кардинальних речей по допомозі я не очікую. Основна річ, яку ми хотіли - це допомогти нам вивозити наше зерно", - сказав Сольський.
Сольський зауважив, що наразі здійснюється відвантаження через румунські порти, однак через кілька місяців (коли почнеться новий сезон), вантажити зерно через ці порти стане тяжко, адже зросте конкуренція: на ринок вийдуть місцеві фермери з новим урожаєм.
"Рівно через два місяці піде румунська озима пшениця, ячмінь озимий, піде болгарська пшениця, від місцевих фермерів, там буде сильна конкуренція, що ускладнить можливості рухатися в цьому напрямку", - сказав Сольський.
За словами Сольського, відомство пропрацьовує варіанти експорту через балтійські порти.
"Більш перспективними виглядають балтійські порти: Клайпеда і три порти Латвії - вони значно потужніші, інсфраструктурно розвинені, деякі взагалі сучасні, готові працювати з українським зерном, тим більше, що вони втратили транзит з Білорусії та РФ. Взагалі вони нам раді допомогти, - сказав Сольський. І додав. - Головне питання, яким займаємося: як туди доїхати".
Як повідомляла "Агро Перспектива", Україна експортувала в квітні 1,09 млн тонн зерна.
Експорт зерна в 2021/2022 станом на 5 травня становить 46 млн тонн, в тому числі пшениці - 18,5 млн тонн, кукурудзи - 21,33 млн тонн.