Stúpenci proeurópskej opozície v Gruzínsku sa dnes znovu zišli k protivládnym protestom v predvečer ohláseného zvolenia bývalého futbalistu a kritika Západu Michaila Kavelašviliho, lojálneho k vládnucej strane, ako nástupcu prozápadnej prezidentky Salome Zurabišviliovej. Uviedla to dnes agentúra AFP.
Gruzínsko prechádza vážnou krízou po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 26. októbra. Úrady za víťaza vyhlásili vládnucu stranu Gruzínsky sen, ale odporcovia vlády na čele s prezidentkou Zurabišviliovou odmietli výsledky ako sfalšované.
Olej do ohňa prilialo 28. novembra rozhodnutie vlády, obviňované z príklonu k autoritárskemu vládnutiu po ruskom vzore, pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou. Proti tomu odvtedy každý večer demonštrujú tisíce ľudí predovšetkým v Tbilisi, ale tiež v ďalších mestách, najmä v Batumi, Kutaisi a Zugdi.
Protesty, ktoré dnes pokračujú šestnástu noc za sebou, doteraz neprinútili vládny tábor k zmene postoja. Väčšina viac ako štyroch stoviek demonštrantov, ktorých polícia od začiatku protestov zadržala, tvrdí, že ich policajti brutálne zbili. Zmlátený a potom odsúdený na 12 dní do väzenia bol aj jeden z opozičných predákov Nika Gvaramia.
Represie vyvolali v bývalej sovietskej republike na Kaukaze pobúrenie a odsúdili ich Spojené štáty aj Európska únia. Premiér Irakli Kobachidze naopak sľubuje zničiť "liberálno-fašistickú" opozíciu.
Spojené štáty zavedú vízové obmedzenia pre predstaviteľov gruzínskej vlády a parlamentu za ohrozovanie demokracie v krajine, informoval Washington.
Nepokoje by mohli dosiahnuť nový vrchol v sobotu 14. decembra, keď zbor voliteľov zložený zo zákonodarcov a poslancov regionálnych snemov má zvoliť Kavelašviliho nástupcom prezidentky Zurabišviliovej, ktorá sa rozišla s vládou a podporila demonštrantov. Táto bývalá francúzska diplomatka vyhlásila, že neodíde z najvyššieho úradu, kým nebudú usporiadané nové parlamentné voľby.
Demonštranti tvrdia, že sobotňajšie voľby nič nezmenia. "Zvolia Kavelašviliho a my budeme demonštrovať ďalej," povedala AFP dvadsaťosemročná Mariam Kevlišviliová s ružovou píšťalkou a gruzínskou vlajkou na krku.
Predseda parlamentu Šalva Pauašvili naopak myslí, že o Kavelašviliho vlastenectve nemožno pochybovať, a tak sa sotva dostane pod vplyv "cudzích síl", ako sa podľa neho stalo v prípade Zurabišviliovej. "Neopustili sme Sovietsky zväz len preto, aby nás riadil Washington, Brusel, Kyjev, Paríž či niekto ďalší," povedal.