Takzvaný green deal – alebo Európska zelená dohoda – sa v niektorých kruhoch na Slovensku stala nadávkou. Predstavitelia vládnej koalície a, žiaľ, aj časti opozície, ju radi využívajú ako ukážku „zlého Bruselu“, ktorý vraj šikanuje biznisy. V skutočnosti však vnímam, že firmy nie sú proti Zelenej dohode ako takej, sú ale za stabilitu a lepšie podnikateľské prostredie.
Tieto dve strany sa vôbec nemusia vylučovať. Paradoxne práve znižovanie emisií a zelenšie technológie sú odpoveďou pre zaostávajúcu európsku ekonomiku. Treba preto Zelenú dohodu začať vnímať ako príležitosť a zamerať sa na to, ako môže zlepšiť našu konkurencieschopnosť. To je predsa cieľom.
Benefitov pre ekonomiku je mnoho. Spomeniem dva výrazné. Prechod na zelené zdroje môže priniesť dlhodobo lacnejšie energie. Slovensko je roky plynovým rukojemníkom Ruska, ktoré ho využíva ako geopolitickú páku. Je absurdné, že v USA sú energie štyri až päťkrát lacnejšie ako v Európe.
Nové technológie v kombinácii s elektrinou z obnoviteľných zdrojov a úložísk nám poskytnú väčšiu stabilitu ako plyn a najmä omnoho väčšiu sebestačnosť. Firmy, občania a štátny rozpočet by vďaka tomu nemuseli tŕpnuť, či pre výkyvy v cenách plynu neskrachujú.
Druhým veľkým benefitom sú inovačné príležitosti. Zelené riešenia si vyžadujú výskum, inovácie a novú infraštruktúru – to prináša podnikateľské príležitosti aj lepšie pracovné miesta. Odhady sa líšia, ale niektoré hovoria až o 11 miliónoch nových pracovných miest vďaka transformácii.
Slovensko je v skvelej pozícii profitovať zo zelenej revolúcie. Podľa nedávnej analýzy sme v príležitostiach v zelenom priemysle šiestou najlepšou krajinou sveta. Vo vývoze zelených produktov sme na tom úplne najlepšie. Už dnes dokážeme vyrobiť až 500-tisíc tepelných čerpadiel ročne. Vyrábame napríklad aj asfalt z cigaretových ohorkov. Veľký potenciál máme aj v obnoviteľnej energii.
Bohužiaľ, potenciál sami nevyužívame. V inštalácii čerpadiel sme medzi najhoršími, preto ich vyvážame. Z geotermálnej energie využívame iba jedno percento potenciálu. Aj krajiny s horším potenciálom využívajú oveľa viac. Možno preto, lebo majú menej vplyvný lobing plynu a jadra. Nik nie je proti týmto zdrojom, nesmú však škodiť rozvoju ostatných už v zárodku.
Príležitosti na Slovensku sú – a veľké. Teraz je aj na vláde, aby ich chytila za pačesy. Jednou z foriem, ako to spraviť, je green deal, druhou je domáca politika. Zatiaľ zanedbávame obe.