Короткое замыкание вызвало пожар в двух машинах в Нижнем Новгороде

Нижегородец получил 10 лет колонии за жесткое убийство собутыльника

Территорию возле городского вокзала Щербинка благоустроят в этом году

Столичных предпринимателей приглашают на обучение госзакупкам



World News in Polish


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Nie jesteśmy robotami

Wprowadzając obostrzenia, szukajmy kompromisów

Post Nie jesteśmy robotami pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Wprowadzając obostrzenia, szukajmy kompromisów

Przedsiębiorcy już chyba masowo łamią obostrzenia. Czy nieustanne kombinowanie to jakaś nasza cecha narodowa?
– Absolutnie nie. To się dzieje na całym świecie. Obserwujemy takie postawy nie tylko u przedsiębiorców czy młodzieży, ale nawet u samych polityków, którzy ograniczenia narzucają. Sporo już widzieliśmy skandali, kiedy członkowie rządów czy ich doradcy, piewcy obostrzeń, byli przyłapywani na gorącym uczynku podczas łamania zakazów. Taka jest natura człowieka – w każdym z nas tkwi ziarno hipokryty. Polecam genialną książkę z obszaru psychologii społecznej „Błądzą wszyscy (ale nie ja)”, która mówi o tym, że najczęściej uważamy, iż wszyscy inni źle postępują, a my jesteśmy superfajni. To przekonanie, że nam samym trochę więcej wolno, wynika m.in. z iluzji kontroli. Zdrowy psychicznie człowiek uważa, że jest trochę lepszy, trochę ładniejszy, trochę mądrzejszy, że ma więcej kontroli nad swoim życiem i – co ważne – że los lubi go trochę bardziej niż przeciętnego człowieka. To właśnie dlatego myślimy, że gdy MY się spotkamy z rodziną czy przyjaciółmi, na pewno się nie zarazimy. Bo to my – w naszym przekonaniu – mamy kontrolę, a inni nie.

Zwróciłabym też uwagę na to, kto zostaje przedsiębiorcą. To ludzie o pewnym profilu charakterologicznym, osobowościowym, lubiący ryzyko, najczęściej bardzo aktywni. Ich biznesy często związane są z pasją życiową. Jeśli ktoś szuka bezpieczeństwa i stabilizacji, raczej wybiera etat w korporacji, a nie prowadzenie firmy.

Przedsiębiorcy często tłumaczą, że łamią zakazy, bo nie mają za co żyć.
– Oczywiście doświadczają ogromnych strat finansowych, które już teraz często są nie do odrobienia. Ale to nie jest jedyny czynnik, który decyduje o łamaniu zasad. Przedsiębiorcy to grupa, która jeśli nic nie robi, praktycznie nie żyje, więc jako psycholog nie dziwię się, że chcą pracować i prowadzić swój biznes. To dla nich być albo nie być. Mam wrażenie, że nikt nie zwraca uwagi na to, że izolacja, zamknięcie w domu, są w kontrze do podstawowych potrzeb człowieka. Często uważa się, że kwestie psychologiczne są mniej ważne niż zdrowotne. Układ immunologiczny człowieka, który czuje się samotny, niepotrzebny, wtłoczony w bierny styl życia – zwłaszcza gdy dotychczas był bardzo aktywny – będzie pracował gorzej, słabiej. I przez to ta osoba będzie bardziej podatna na choroby. Tę kwestię traktuje się u nas po macoszemu, za priorytet uznając to, co uchodzi za istotniejsze w zdrowiu fizycznym. Tymczasem te dwie sfery są ze sobą nierozerwalnie związane.

Ale mamy pandemię i nie możemy znieść obostrzeń.
– Oczywiście wirus istnieje. Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien podważać tego, że może być zabójczy. Jednak założenie, że teraz wszyscy będziemy w stanie zejść na ten najniższy poziom egzystencji i zakopać się w swoich „norach”, dla wielu oznacza śmierć – w sensie emocjonalnym czy właśnie zawodowym – jako śmierć firmy, na którą nierzadko pracowali całe życie.

Co więc możemy zrobić?
– Eksperci zarządzający na szczeblu centralnym powinni szukać kompromisów. Przy zachowaniu niezbędnych zasad sanitarnych trzeba uwzględnić potrzebę życia – a nie tylko egzystencji – by firmy mogły funkcjonować z rozsądnie narzuconymi ograniczeniami. Wciąż można przecież chodzić do kościoła – a jednocześnie WHO wyliczyła, że polskie dzieci najdłużej w Europie uczą się w trybie zdalnym. Ta niespójność ograniczeń działa na ludzi jak płachta na byka. Apelowanie i przemowy o potrzebie solidarności już nie pomagają.

Mam wrażenie, że nawet jeśli popieramy obostrzenia, coraz trudniej jest nam w nich wytrzymać. Mam znajomą, która wiosną właściwie nie wychodziła z domu, a teraz zorganizowała dziecku urodziny w sali zabaw, oficjalnie zamkniętej.
– To się nazywa wypalenie zasobów ego. Dysponujemy pewną pulą energii na kontrolę swoich zachowań, ale znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy musimy robić to nieustannie już od ponad roku. To daje skutki nie tylko w postaci łamania zasad, ale nawet aktów agresji – we Włoszech już zauważono, że nasila się skala rozbojów czy napadów. Dlatego w działaniach naszego rządu brakuje mi mądrego, holistycznego podejścia do człowieka i jego potrzeb. Jego przykłady mamy choćby w Nowej Zelandii, gdzie udało się pokonać pandemię. Owszem, wprowadzono tam surowe restrykcje, ale rząd był skupiony nie tylko na obostrzeniach, lecz też na dobrostanie ludzi – zapewniono obywatelom psychiczne wsparcie, zachęcano ich choćby do uprawiania sportu na zewnątrz. Efekt osiągnięty w tym kraju wynikał zresztą nie tylko z działań rządu w trakcie pandemii, ale też wcześniejszej mądrej polityki zdrowotnej. Nasz rząd traktuje nas natomiast tak, jakbyśmy byli robotami.


Dr Ewa Jarczewska-Gerc – psycholożka społeczna, trenerka biznesu, adiunkt w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych, Diagnozy i Psychometrii Uniwersytetu SWPS


a.brzeska@tygodnikprzeglad.pl

Fot. Krzysztof Żuczkowski

Post Nie jesteśmy robotami pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Ru24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Мама, не мой раму: на «Планету» приходит Антибукварь

РЖД напоминает о смертельной опасности «зацепинга»

Филиал Государственного исторического музея в Хамовниках достроят в 2025 году

На МТФ в Рыбинске заглянули в будущее беспилотных технологий

Музыкальные новости

«Ростов» и «Динамо» продолжают борьбу за Кубок! «Оренбургу» и «Уралу» осталось выживать?

Кубок России по паралимпийскому волейболу проходит в Подмосковье

В Бурятском театре оперы и балета появилась интерактивная панель

Бастрыкин запросил доклад по делу о нападении на журналистов в Москве

Новости России

В Москве представили новый сервис «Авито Путешествия»

ТАСС: подозреваемый в убийстве в Москве объявлен в федеральный розыск

Леон не выживет без помощника

Проект «Ранняя помощь» помог 1,5 тысячи детей из Подмосковья

Экология в России и мире

Зубные щетки Revyline Perfect DUO и зубная паста Organic Detox доступны в Уфе

Минфин РФ: отсутствие интероперабельности - это препятствие к использованию ЦФА в международных расчетах

В Гостином дворе прошел форум «Мы вместе. Спорт»

Елена ШЕРИПОВА рассказала о секретах успешного прохождения кастинга в модельную школу

Спорт в России и мире

Шнайдер проиграла Бадосе на старте турнира WTA в Штутгарте

Прямая трансляция первого матча Елены Рыбакиной на турнире в Штутгарте

Рыбакина о смене гражданства: «Я никому ничего не доказываю. В меня поверил Казахстан, чему я очень рада»

Теннисист Рублев разбил ракетку после поражения на турнире в Барселоне

Moscow.media

Автомобили новой марки MG появились в России. Что это за машины?

Остров Октябрьской Революции. Кемь.

ATI.SU: Проблемы с трансграничными платежами тормозят рынок международных перевозок

Названы самые дорогие советские автомобили на апрель 2024 года











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Проект «Ранняя помощь» помог 1,5 тысячи детей из Подмосковья

Новая литературная алхимия от современного Оруэлла: "Танцы казначея"

Доктор Мясников спас женщину в аэропорту Дубая от теплового приступа

Экоактивисты устроили субботник в парке Пехорка в Балашихе