Takozvana Islamska država godinama se smatra teritorijalno poraženom silom, čiji su ostaci uglavnom prisutni u prostranoj pustinji koja se proteže između granice Sirije i Iraka.
No, stručnjaci upozoravaju da bi ekstremistička grupa mogla pokušati iskoristiti vakuum moći u Siriji, gdje su militanti svrgnuli dugogodišnjeg predsjednika Bašara al-Asada, kako bi se ponovo izdignula.
Militanti "Islamske države" su 2014. godine iznenadili svijet kada su zauzeli velike površine Sirije i Iraka i proglasili kalifat.
Ovoj terorističkoj grupi se, osim Sirijaca, pridružilo više od 53.000 muškaraca, žena i maloljetnika iz otprilike 80 zemalja.
Međutim, do početka 2019. godine ih je uglavnom porazila strana koalicija predvođena Sjedinjenim Američkim Državama.
"'Islamska država' je vrsta pokreta i grupe koja se reformulira i rekreira", kaže Fatima Ajub, politička analitičarka i istraživačica iz Washingtona specijalizirana za Bliski Istok i Južnu Aziju.
Stručnjaci smatraju da će grupa pokušati iskoristiti sektorske i etničke pukotine u Siriji kako bi ponovo uspostavila uporište u zemlji.
Kao potvrdu prijetnje koju ova grupa predstavlja, Sjedinjene Države su u posljednjim danima izvele niz zračnih napada na lokacijama za koja se sumnja da su skrovišta ID-a u Siriji.
Ćelije spavača
Sirijske demokratske snage (SDF), koje podržava SAD i predvode Kurdi, a koje kontroliraju sjeveroistočnu Siriju, upozorile su da bi ćelije ID-a mogle pokušati iskoristiti nestabilnu situaciju u zemlji.
Sirija je zahvaćena nesigurnošću otkako su militanti predvođeni militantnom grupom Hajat Tahrir al-Šam (HTS), organizacijom koju Ujedinjeni narodi, SAD i EU smatraju terorističkom, preoteli vlast i svrgnuli Asada 8. decembra.
U Damasku, HTS je formirao privremenu upravu.
No, nejasno je hoće li biti u stanju razoružati ili pridobiti različite naoružane grupe koje kontrolišu različite dijelove Sirije. Ako HTS to ne uspije, stručnjaci kažu da postoji mogućnost obnovljenog građanskog rata ili dugotrajne nestabilnosti.
"Modus operandi ID-a je haos, šteta, ciljanje civilnog stanovništva", kaže Ajub.
Hiljade boraca ID-a i njihovih članova porodice su u nekoliko desetaka logora i zatvora kojima upravlja SDF u sjevernoj i istočnoj Siriji.
Anne Spekhard, direktorica Međunarodnog centra za proučavanje nasilnog ekstremizma u Washingtonu, kaže da u Siriji i dalje postoje pristalice ID-a koje "redovno čine terorističke napade".
Ona je navela da se zatvoreni članovi ID-a nadaju da će njihove naoružane pristalice "napasti zatvore i osloboditi ih kako bi ponovo uspostavili teritorijalni kalifat ID-a".
'Držati problem pod kontrolom'
Državni sekretar SAD-a Antony Blinken je 9. decembra upozorio da će "ID pokušati iskoristiti ovaj period da ponovo uspostavi svoje sposobnosti i stvori sigurna utočišta".
Od 8. decembra, američke snage su izvele "precizne zračne napade" na 75 meta, uključujući "poznate ID kampove i operativce" u centralnoj Siriji, prema podacima Pentagona.
"Situacija je promjenjiva i dok ID ostaje prijetnja, njegova sposobnost da se vrati na prethodnu razinu moći ograničena je ovim faktorima i djelovanjem međunarodnih aktera", ocijenio je Mirza Buljubašić, istraživač i suradnik Atlantske inicijative u Sarajevu.
Otkako je 2014. godine predvodio globalnu koaliciju za poraz ID-a, Washington je u oktobru 2019. ubio osnivača grupe Abu Bakara al-Baghdadija. Od tada je ubio i tri njegova nasljednika.
"Ako SAD nastavi pritisak na ID ovim napadima, može pomoći da se problem drži pod kontrolom," rekao je Ajmen Al-Tamimi, nezavisni analitičar sa sjedištem u Španiji koji prati ID.
"Nije nužno da se ID uspije reorganizirati i ostvariti velike dobitke."
Ključ je, prema Tamimiju, prostrana centralna i istočna pustinjska oblast u Siriji gdje su ostaci ID-a i dalje aktivni.
Ovaj prostor uglavnom kontrolira SDF.
No, kao znak nadolazeće borbe za moć, HTS je 11. decembra preoteo kontrolu nad bogatim naftom istočnog grada Deir ez-Zora od SDF-a.
"Još uvijek nema razrješenja odnosa između SDF područja i bilo kakvog centralnog autoriteta u Damasku", rekao je.
Istovremeno, došlo je do smrtonosnih sukoba između SDF-a i Sirijske nacionalne armije koju podržava Turska, a koja je labavo povezana sa HTS-om.
Tamimi smatra da je malo vjerovatno da će ID brzo preoteti velike površine Sirije kao što je to učinio 2014. godine. No, međusobni sukobi između raznih militantnih i pobunjeničkih grupa u zemlji mogli bi mu pružiti šansu.
"Oni bi mogli iskoristiti borbe između grupa koje podržava Turska i SDF-a," rekao je.