Tlak na zavádzanie plne elektrických vozidiel na trhy v Európe sa čoraz viac stupňuje, pričom už v roku 2035 má byť ponuka automobiliek na starom kontinente obmedzená výhradne na bezemisné vozidlá. To v praxi vlastne znamená, že predávať sa nebudú môcť žiadne autá so spaľovacím motorom pod kapotou. Niektorí výrobcovia dokonca plánujú uvedený termín podliezť a „spaľováky“ vyškrtnú aj o niekoľko rokov skôr.
Hoci ponuka elektromobilov rastie, dodnes sa nedokázali cenou úplne vyrovnať konvenčným modelom a zároveň sú spájané aj s niektorými neodmysliteľnými kompromismi – ide najmä o menší dojazd či dlhšie nabíjanie. Pravdou však je, že rozdiely sa každým rokom zmenšujú a schopnosti e-áut zväčšujú. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) teraz prináša výsledky troch najnovších medzinárodných štúdií, ktoré sa venovali analýze emisného vplyvu celého životného cyklu vozidiel od ťažby surovín a výroby cez používanie až po ich recykláciu.
Zdroje sa zhodujú na tom, že batériové elektromobily majú oproti spaľovákom výrazne nižšiu emisnú stopu – úspora totiž môže už dnes dosiahnuť až 74 percent a v budúcnosti bude ďalej rásť. „Tvrdenie, že elektromobily sú pre životné prostredie rovnako zlé alebo dokonca ešte horšie ako bežné spaľováky, je teda na základe najnovších vedeckých zistení nepravdivé,“ informuje SEVA.
Tri dokumenty, ktoré boli publikované v priebehu posledného štvrťroka a stali sa preto stredobodom záujmu analytikov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, je štúdia vypracovaná spoločnosťou Ricardo pre Medzinárodnú automobilovú federáciu (FIA), ďalej report Medzinárodnej rady pre čistú dopravu (ICCT) a napokon štúdia Ekologický vplyv vozidiel, ktorá vznikla na pôde Vysokého učenia technického v Brne (VUT).
Autorský tím vedený slovenským výskumníkom sa v analýze sústredí na špecifické podmienky krajín V4 a prináša cenné údaje o regionálnych ekologických dopadoch elektromobilov, čím pripravuje pôdu na hlbšiu diskusiu o budúcnosti mobility.