Hračkářství Hugo chodí bos založila Adéla Husáková Kantůrková v roce 2014. Za tu dobu se jí podařilo vrátit do českých pokojíčků berušky na klíček, céčka, dřevěné a další tradiční hračky vyrobené u nás. Nyní hračkářství otevřelo svou třetí pobočku v pražských Modřanech a kouzlo české hračky chce šířit i do dalších zemí.
Nejnovější pobočka hračkářství Hugo chodí bos se otevřela tam, kde jeho zakladatelka žije s rodinou, takže dobře zná místní reálie.
„Okolo tohoto prostoru jsme chodili se synem ze školky. Vedle je hipsterská kavárna, takové centrum Modřan, kde se každá modřanská matka denně zastaví s kočárkem a přijde na kafe,“ vysvětluje Adéla, proč chtěla k obchodu na pražské Letné a ve Vodičkově ulici přidat třetí pobočku právě na Praze 4.
„Navíc tu končila prodejna dětských bot, protože se paní majitelka rozhodla koupit si jabloňový sad,“ doplňuje.
Přidat k sortimentu hraček i dětskou obuv a pro místní zachovat nabídku, na kterou byli zvyklí, se tak jevilo jako logický krok.
„Už jsme o prodeji obuvi uvažovali dřív, protože kvůli našemu názvu si většina lidí myslela, že prodáváme boty. Zároveň obuv je něco, co děti potřebují pořád. Hračky dostávají na narozeniny a na Vánoce, ale boty jim kupujete minimálně čtyřikrát za rok. Z ekonomického pohledu odhadujeme, že i přes větší investice do zásob bude propojení těchto dvou sortimentů dávat smysl,“ vypočítává Adéla.
Při oslovení českých výrobců bot ale narazila, neboť jejich kapacity byly většinou naplněné. Nakonec se jí podařilo zajistit boty od české firmy Pegres a Fare, slovenských firem Protetika, Baby Bare a chorvatské značky Froddo.
Závazku k lokální produkci se chce držet i v případě obuvi a boty z jiných neevropských zemí prodávat neplánuje.
Samotná investice do pobočky v Modřanech byla relativně nízká, neboť o interiér se postaral Adély manžel Jan. Tím, že se jednalo již o několikátou pobočku, rozběh provozu byl rychlý. Největší investicí tedy bylo pořízení skladových zásob dětských bot, což představovalo náklad ve výši přibližně jednoho milionu korun.
Hračkářství Hugo chodí bos založila Adéla Husáková Kantůrková před deseti lety, kdy se rozhodla obnovit pověst československé hračky. Na začátku byl plastový parník, který plul s dětmi ve vaně už v padesátých letech.
Adéla postupně rozšiřovala sortiment i o další hračky, které jsou dnes bestsellery – plechové modely na klíček od firmy Kovap, dřevěné rozvojové hračky Detoa, figurka Krtka a v předvánočním období zlatý stromek přezdívaný Andělské zvonění.
Začátky podnikání ale nebyly vůbec jednoduché. Adéla vystudovala na vysoké škole fotografii, neměla žádné ekonomické vzdělání a veškeré podnikatelské dovednosti se učila za pochodu. V roce 2014 navíc zákazníka nabídka českých hraček často překvapila – že namísto vystavení v muzeu si s ní mohou děti bez obav hrát.
Díky rostoucímu zájmu o lokální produkty se ovšem česká hračka stala běžným standardem. „Lokální výrobci investovali do obalů a vymýšlejí nové produkty. Často na nich stačí změnit třeba jen barevnost nebo obaly, aby zákazníka zaujaly, a hračka se hned lépe prodává,“ chválí Adéla tradiční výrobce.
V rámci nově založeného Hugo design labu s nimi spolupracuje i na produktech exkluzivně vyrobených pro Hugo chodí bos – jako jsou berušky na klíček ve zlaté barvě, Hugův bublifuk a desítky dalších.
„Dnes se starám o vše, co vedení firmy obnáší. Vyhledávám výrobce, jsem nákupčím, vedu náš tým dvanácti zaměstnanců ve třech pobočkách, starám se o sociální sítě. Až mě děsí, jak jsem nezastupitelná, ale bude to i tím, že jsem dost perfekcionista. Šikovný provozní by se mi určitě k ruce hodil,“ říká Adéla.
A přiznává, že hračkářství, jehož roční obrat činí čtrnáct milionů korun, má ještě velký potenciál v obratu i expanzi, a to nejen v České republice.
Malé rodinné hračkářství nyní nervózně vyhlíží vánoční sezonu, která se loni kvůli počasí příliš nevydařila.
„Celý listopad bylo poměrně teplo, lidé neměli vánoční myšlenky a my pořád čekali, kdy se strhne vánoční shon. Ten začal až v prosinci a už se to v prodejích nedohnalo. A teď to řešíme znovu,“ kroutí hlavou Adéla nad venkovními teplotami.
S českou hračkou ale má stále velké plány a sní o rozšíření svého konceptu. Hledá proto partnera, který by ji nejen finančně podpořil, ale i otevřel dveře k novým kontaktům. Cílem je otevření dalších poboček Hugo chodí bos v Česku i na Slovensku.
„Často u nás nakupují Češi žijící v cizině, kteří touží po knížkách a hračkách, s nimiž vyrostli jejich rodiče,“ vysvětluje Adéla. „Českou hračku také naprosto bláznivě milují Japonci, pro které je dřevěný výrobek něco exkluzivního,“ vysvětluje a věří, že tradiční a inovované produkty se mohou skvěle doplňovat a fungovat i do budoucna.